PIT-y 2012: Rekordowy połów fiskusa w sieci! Już 2 mln PIT-ów

Padł zeszłoroczny rekord e-PITowania. Do wczorajszego poranka fiskus dostał siecią przeszło 2,090 mln rocznych zeznań podatkowych. Do końca rozliczeń został tymczasem jeszcze miesiąc.

Wedle danych z wczorajszego poranka od początku roku, czyli od momentu startu kampanii rozliczeń z fiskusem z podatku od dochodów osobistych za 2012 r., przez internet złożyliśmy 2 090 430 PIT-ów rocznych. To o prawie 25 tys. e-PITów więcej niż w czasie całej kampanii rozliczeń za 2011 r. A przecież i on był rekordowy. Co więcej, kwiecień jest tym miesiącem, w którym największa grupa Polaków rozlicza podatki od swoich dochodów osobistych. Przed rokiem o tej porze fiskus miał trochę ponad 1,153 mln e-PITów. Potem, w kwietniu, za pośrednictwem internetu dostał jeszcze ponad 850 tys. zeznań rocznych. Można więc śmiało założyć, że w tym roku liczba zeznań, które złożymy siecią, przekroczy 3 mln. Ba, być może zbliży się nawet do 4 mln, bo przecież w tej chwili zeznań jest niemal dwa razy tyle co rok temu o tej porze.

Rok 2013 jest szóstym, w którym można składać PIT-y roczne przez internet. Wszystko zaczęło się w 2008 r. (rozliczaliśmy się wtedy za 2007 r.), ale ówczesny wynik e-PITowania może dziś śmieszyć. Siecią wysłaliśmy fiskusowi ledwie... 310 zeznań rocznych. Początek kolejnej kampanii e-PITowania też wyglądał bardzo blado. Przełomowy dla upowszechnienia rozliczeń przez internet był kwiecień 2009 r., kiedy podatnicy dostali możliwość składania najpopularniejszych zeznań PIT-37 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wystarczyło kilka tygodni obowiązywania tego rozwiązania i liczba zeznań wysłanych siecią podskoczyła do 84 tys. Wcześniej wymóg posiadania podpisu kwalifikowanego, dość kosztownego dla zwykłego podatnika, skutecznie blokował postępy w e-rozliczeniach. W kolejnym roku przyszły następne ułatwienia - przez sieć można już było wysyłać niemal wszystkie rodzaje PIT-ów i załączników. To przyniosło efekt w postaci kolejnego rekordu - 320 tys. Potem był wspomniany prawie milion zeznań elektronicznych na początku 2011 r., wreszcie dwa miliony z zeszłego roku. Cały czas e-rozliczenia są więc na fali wznoszącej. Pole do kolejnych rekordów jest przy tym olbrzymie. Zwykle podatnicy składają fiskusowi (osobiście, pocztą, przez internet) około 21 mln PIT-ów rocznych. To oznacza, że za 2011 r. fiskus dostał siecią ledwie niespełna 10 proc. takich formularzy.

Popularność podatków w internecie w ogóle zresztą szybko rośnie. Od początku 2013 r. przez system e-Deklaracje fiskus dostał przeszło 10 mln różnych rodzajów deklaracji podatkowych (nie tylko dotyczących PIT, ale też innych podatków, m.in. VAT i CIT). To oznacza, że w ciągu 12 tygodni tego roku jest ich już niewiele mniej niż w całym 2012 r.

Pity 2012 Pobierz bezpłatny program do rozliczania zeznań podatkowych za ubiegły rok

Więcej o: