Koniec "Rodziny na swoim". Klienci kupują... lepsze mieszkania

Dom Development, znany deweloper notowany na GPW, osiągnął przyzwoite wyniki w minionym kwartale mimo wygaśnięcia rządowego programu "Rodzina na swoim".

Ze wstępnych informacji o wynikach za pierwszy kwartał 2013 roku wynika, że spółka sprzedała w tym okresie 339 mieszkań - w tym 312 w Warszawie oraz 27 we Wrocławiu. Największą sprzedaż Dom Development osiągnął na osiedlach warszawskich: Saska, Derby, Młyny Królewskie oraz Wilno. Ponadto w minionym kwartale spółka przekazała klientom 519 mieszkań.

Wyniki są niemal identyczne z tymi, które deweloper osiągnął w czwartym kwartale 2012 roku. Wtedy sprzedał 334 mieszkania, a przekazał klientom 549. W przypadku Dom Development nie widać więc, by koniec rządowego programu "Rodzina na swoim" w znaczący sposób uderzył w sprzedaż i wyniki spółki.

- Rynek sprzedaży nowych mieszkań w pierwszym kwartale 2013 roku zachowywał się stabilnie. Koniec programu "Rodzina na swoim" nie doprowadził do spadku sprzedaży, lecz raczej do zmian w jej strukturze, przy podobnym stopniu zainteresowania kupujących - uważa Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

Jego zdaniem istotnie zwiększył się udział zakupów mieszkań finansowanych z wolnych środków pieniężnych, bez wsparcia kredytowego. - Na zakup decydowały się także osoby o wysokiej zdolności kredytowej, pragnące skorzystać z dogodnych warunków na rynku wynikających z obniżek cen mieszkań oraz niskich stóp procentowych. Konsekwencją tej sytuacji był wzrost udziału mieszkań o podwyższonym standardzie w ogólnej sprzedaży - dodał.

Giełda żywo zareagowała na ujawnienie wstępnych danych o sprzedaży Dom Development. Kurs spółki w okolicach południa znajdował się na blisko 12-procentowym plusie.

Więcej o: