W czwartek były problemy z wysłaniem formularza PIT siecią

System e-Deklaracje, umożliwiający złożenie rocznego zeznania podatkowego za 2012 r. przez internet wczoraj przez kilka godzin nie działał

"Ministerstwo Finansów informuje, że wystąpiła awaria usługi e-Deklaracje. Trwają intensywne prace mające na celu przywrócenie płynności działania usługi. O zakończeniu tych prac zostaną Państwo powiadomieni w osobnym komunikacie" - taki komunikat zamieścił wczoraj na swojej stronie internetowej resort finansów.

Rozliczyć PIT - i na majówkę

Nie udało nam się uzyskać z Ministerstwa informacji o przyczynach awarii - na nasze pytania resort nie odpowiedział.

Być może doszło do przeciążenia serwerów. Wiadomo, że w tym roku padnie rekord liczby PIT złożonych przez internet. W zeszłym roku tą drogą fiskus dostał 2 mln rocznych zeznań podatkowych. W tym ten wynik został pobity już na początku kwietnia.

Masz pytanie dotyczące rozliczenia PIT za 2012 r.?: Zadaj je na naszym forum, odpowie Ci ekspert Ministerstwa Finansów.

Tymczasem właśnie kwiecień jest tradycyjnie miesiącem, w którym z fiskusem rozlicza się największa grupa podatników. Tak to już jest, że duża grupa podatników odkłada wypełnienie PIT na ostatnią chwilę.

Termin rozliczenia PIT wypada w tym roku 30 kwietnia. W tym roku będzie to środek długiego weekendu. Wiele osób wzięło urlopy na przyszły tydzień, prawdopodobnie więc właśnie teraz próbują wysłać fiskusowi swój PIT. I być może stąd kłopoty systemu e-Deklaracje.

Tylko UPO jest dowodem dla urzędu

Dowodem skutecznego wysłania PIT siecią jest wysłane przez system e-Deklaracje do podatnika Urzędowe Poświadczenie Odbioru (w skrócie UPO). Podatnik, który dostał taki dokument po złożeniu zeznania, może spać spokojnie. Jego PIT został poprawnie złożony.

A jeśli mimo prób wysłania PIT siecią podatnik nie dostał UPO? Wtedy może złożyć formularz PIT tradycyjnie, czyli w wersji papierowej. Może go wypełnić ręcznie. Może skorzystać z programu komputerowego, choćby tego tradycyjnie dołączanego do "Gazety" (można go znaleźć na Wyborcza.biz ).

Papierowy PIT można zanieść do urzędu lub wysłać go pocztą, listem poleconym. Można go też wrzucić do urzędomatu czy jak kto woli pitomatu. Maszyny takie można znaleźć na przykład w urzędach gmin.

Na szczęście po południu Ministerstwo Finansów poinformowało, że awarię systemu e-Deklaracje usunęło.

Nie pierwsza taka awaria

Zapytaliśmy, czy w związku z awarią systemu do wysyłania PITów przez internet resort finansów planuje ewentualność wydłużenia terminu na składanie formularzy PIT. Taka sytuacja miała już miejsce. Pod koniec lutego e-Deklaracje też miały awarię. W związku z tym Ministerstwo Finansów przedłużyło firmom termin składania elektronicznych deklaracji podatkowych, których termin złożenia upływał 25 lutego do 3 marca. Chodziło o deklaracje VAT-7 oraz CIT i PIT, które powinny wpłynąć do końca lutego.

Na nasze pytanie o możliwość wydłużenia terminu na złożenie PIT za 2012 r. Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało.

Więcej o: