Na co trzecie mieszkanie pieniądze dali rodzice

Z powodu problemów finansowych co dziesiąty Polak był kiedyś zmuszony przeprowadzić się ponownie do rodziców, a co piąty rozważał taki ruch - wynika z badań przeprowadzonych w 12 krajach Europy

W lipcu na zlecenie grupy ING zapytano blisko 12 tys. mieszkańców Europy o ich sytuację mieszkaniową. Wnioski?

Z powodu kłopotów finansowych 11 proc. ankietowanych Polaków znalazło się kiedyś w sytuacji, że byli zmuszeni ponownie wprowadzić się do rodziny, a kolejne 18 proc. brało to pod uwagę. Najczęściej do rodzin wracali Turcy (21 proc., kolejne 22 proc. rozważało powrót), Hiszpanie (odpowiednio 12 i 24 proc.) oraz Rumuni (14 i 20 proc.), najrzadziej Holendrzy (2 i 6 proc.).

Kryzys daje się też we znaki spłacającym kredyty hipoteczne. Ma je 11 proc. badanych Polaków.

Aż 39 proc. zadłużonych przyznaje, że trudno jest im płacić ratę każdego miesiąca. Nie oznacza to, że kredytów nie spłacają. W Polsce tylko 3 proc. kredytów mieszkaniowych spłacanych jest z opóźnieniem powyżej 90 dni.

Jak jest za granicą? Rata kredytowa uwiera prawie połowę hiszpańskich, włoskich i rumuńskich kredytobiorców. Najmniej narzekających jest w Holandii i Luksemburgu.

Bez pomocy rodziców nie ma mieszkania

Badania pokazują, że wielu z nas nie kupiłoby mieszkania bez wsparcia bliskich. Przy zakupie nieruchomości aż 30 proc. ankietowanych Polaków korzystało z pomocy finansowej, a 5 proc. rodzina lub znajomi pomagają w spłacie kredytu. Najbardziej uzależnieni od wsparcia rodziny przy zakupie mieszkania są Turcy, Rumuni i Włosi, a od pomocy w spłacie rat Turcy (14 proc.) i... Niemcy (10 proc.).

Kto pomaga? W Polsce głównie rodzice (84 proc.), dziadkowie (14 proc.) oraz inni krewni (20 proc.). W większości przypadków to wsparcie jest niewielkie albo symboliczne, ale co piątemu kredytobiorcy rodzina pomaga w całości lub większej części.

Wyniki badań obalają natomiast pewien mit mówiący, że Polacy są mało mobilni. - Mentalnie nie mamy problemu z przeprowadzką do innego miasta. To pozytywne zaskoczenie w kraju, w którym wysoki poziom bezrobocia strukturalnego wyjaśniany jest m.in. niską mobilnością pracowników. Gorzej z realizacją tego planu - mówi Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Polacy najchętniej zmieniają miejsce zamieszkania

Na tle innych Europejczyków deklarujemy największą gotowość do zmiany miejsca zamieszkania. Bardziej skłonni do zmian są tylko Rumuni (38 proc.), najmniej Luksemburczycy (12 proc.) i Holendrzy (13 proc.).

Co nas powstrzymuje przed szukaniem szczęścia w innym mieście? Blisko 40 proc. ankietowanych nie wyprowadzi się z powodu rodziny i znajomych lub emocjonalnego związku z aktualnym miejscem zamieszkania.

Ekonomiści ING podkreślają, że mobilność w poszukiwaniu pracy hamują też: brak mieszkań (liczba pokoi na mieszkańca w Polsce wynosi 1, to najmniej w UE), wciąż mała popularność najmu oraz fakt, że aż 15 proc. dorosłych Polaków mieszka z rodziną.

Ponad 40 proc. Polaków mieszka dzisiaj w blokach, blisko 20 proc. w kamienicach, w których jest nie więcej niż 10 mieszkań, 7 proc. w bliźniakach lub szeregowcach, a co trzeci badany - w domu. Gdzie chcielibyśmy mieszkać? Aż 60 proc. marzy o domu jednorodzinnym. To samo marzenie ma większość Europejczyków.

Sprawdź ceny nieruchomości w największych miastach na naszym interaktywnym wykresie

Swoje mieszkanie/dom kupiłeś/-aś:
Więcej o: