Kto zyska na zmianach w emeryturach? Doradcy finansowi

Na zmianach w emeryturach najbardziej skorzystają sprzedawcy dodatkowych ubezpieczeń. Zamiast inwestycji z ulgą podatkową przyszłym emerytom zachwalają drogie polisy inwestycyjne

Rząd uatrakcyjnia trzeci filar, wprowadzając korzystne ulgi podatkowe dla oszczędzających dodatkowo na emeryturę. Sęk w tym, że są marne szanse, żeby oferty produktów oszczędnościowych dla indywidualnego konta emerytalnych (IKE) albo indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) dotarły do ludzi. Doradcom finansowym nie opłaca się ich sprzedawać.

Do dodatkowego oszczędzania na emeryturę Polaków ma zachęcić prosty, kwotowy limit wpłat, które możemy sobie odpisać od podstawy opodatkowania, oraz niższa, znana z góry stawka podatku, jakim objęte będą wypłaty oszczędności. Teraz wpłacając pieniądze na IKZE, zaoszczędzimy 18 proc. na podatku, ale wypłacając pieniądze za kilkadziesiąt lat, podatek i tak będziemy musieli zapłacić. Do tej pory nie było wiadomo, w jakiej skali. Dlatego rząd proponuje ryczałtową 10-proc. stawkę. To ma być szansa na pobudzenie oszczędności w trzecim filarze, który do tej pory nie cieszył zainteresowaniem. Na koniec czerwca było tylko 30 tys. aktywnych IKZE (na które wpływają środki). Na wszystkich zgromadziliśmy jedynie 80 mln zł - podaje Komisja Nadzoru Finansowego.

Na co mogą liczyć klienci firm doradztwa finansowego

- Chcielibyśmy zacząć oszczędzać na emeryturę, tyle się teraz o tym mówi. Co by pan zaproponował? - jako potencjalni klienci pytamy doradcę Open Finance. Od razu pokazuje nam ulotki i prezentacje funduszy inwestycyjnych Open Finance. Mówi, że jakbyśmy mogli na początek wpłacić tysiąc złotych, to zaproponuje coś ekstra. Chodzi o polisę inwestycyjną "Ametyst" towarzystwa ubezpieczeniowego Open Life słynącego z drogich polis inwestycyjnych. To inwestycje w fundusze sprzedawane w opakowaniu ubezpieczeń, które wiążą się z wysokimi opłatami za zarządzanie.

Czy to na pewno najlepsze rozwiązania na emeryturę? - A trzeci filar? IKE? IKZE? - pytamy.

Czytaj też: Sposób na emeryturę według doradców finansowych? Tylko polisy

Cisza. Doradca wraca do zachwalania polisy: - Jeżeli zdecydują się państwo na pierwszą wpłatę w wysokości tysiąca złotych, to ten produkt działa tak, że winwestowane będzie od razu 10 tys. zł - przekonuje. Nie dodaje, że mechanizm takiej polisy polega na tym, że firma, "pożyczając" nam na wstępie 9 tys. zł, opłaty pobiera od całości kwoty. Czyli mimo że wpłacamy 1 tys. zł, opłatę 3 proc. zapłacimy od kwoty 10 tys. zł.

Podobnie było na spotkaniu z doradcą Expandera. Pod pretekstem pomocy w wyborze OFE czy ZUS, przed którym stawia nas rząd, doradca zaoferował produkty finansowe. Nie wspomniał o IKE czy IKZE. Jedynie proponował polisy inwestycyjne.

Doradcy proponują drogie polisy

Kiedy po spotkaniu przeanalizowaliśmy jego propozycje, okazało się, że podpisując umowę na platformę inwestycyjną, musielibyśmy płacić 10 zł miesięcznie tzw. opłaty administracyjnej, ponad 3 proc. opłaty za zarządzanie polisą i tyle samo za zarządzanie naszym portfelem inwestycyjnym. Na tym nie koniec. Wybierając polisę Aegon, w pierwszym roku musimy oddać aż 99 proc. składek.

O co chodzi w tym polecaniu polis? Wiążą klienta na wiele lat, a kary za odstąpienie od umowy są zwykle drakońskie (można stracić wszystkie wpłacone pieniądze). Dlatego sprzedający je agenci mogą liczyć wynagrodzenie nawet w wysokości całej składki wpłaconej w pierwszym roku. W przypadku IKE czy IKZE prowizje dla pośredników wynoszą... 200-400 zł. To duża przeszkoda w promowaniu produktów trzeciofilarowych.

- Jeśli pośrednik ma przewidziane niskie wynagrodzenie za sprzedaż IKZE, to nie wyjdzie z domu i nie będzie tego oferował potencjalnym klientom - mówi "Gazecie" Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych. - Z drugiej strony wysokie prowizje zniszczyłyby opłacalność tych produktów.

Receptą może być więc wyłącznie szeroka kampania informacyjna o IKE i IKZE. Co na to rząd?

- Żebyśmy mogli prowadzić kampanie informacyjne i zachęcać ludzi do oszczędzania w trzecim filarze, musimy najpierw przeprowadzić zmiany w IKZE. Wtedy niewątpliwie takie działania podejmiemy - mówi "Gazecie" wiceminister pracy Marek Bucior.

Więcej o: