Podatek od nieruchomości wzrósł w niemal całej Polsce. Stawki podnoszone do górnego limitu

Podatek od nieruchomości wzrośnie w prawie każdej gminie w Polsce. Na takich ruch zdecydowało się 92 proc. z nich. Przeciętnie w kraju podatek od budynków mieszkalnych wzrósł o 11,6 proc. Decyzję o podniesieniu podatku podjęły także wszystkie miasta wojewódzkie.

Większość gmin pod koniec roku zwyczajowo podejmuje uchwały na temat wysokości podatków od nieruchomości. Robią to, uwzględniając w kalkulacjach maksymalne dozwolone prawem podwyżki stawek, których wysokość co rok ustala Ministerstwo Finansów. Tym razem górny limit pozwala na podwyżki o 11,8 proc.   

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Gminy podnoszą podatek od nieruchomości 

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego podwyżkę w tym roku wprowadziło aż 92 proc. gmin w kraju. To więcej niż w poprzednich latach, ponieważ odsetek ten wynosił w 2022 roku - 88 proc., a w 2021 r. - 70 proc. Podkreślmy, że każda gmina może samodzielnie kształtować stawki według przyjętych kryteriów lub nawet zwolnić z tego podatku.  

Podwyższona inflacja zachęciła samorządy do aktualizowania wartości opodatkowania dla utrzymania wpływów budżetowych w podobnej proporcji do lat ubiegłych

- wyjaśniają analitycy PIE. 

Miasta wojewódzkie z maksymalną podwyżką, ale są też wyjątki 

Zdecydowana część gmin wprowadziła wysokość stawek podatku w okolicach górnego limitu. Wśród miast wojewódzkich najwyższe możliwe podwyżki wprowadzono w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Białystoku oraz Olsztynie. Pozostałe miasta wojewódzkie również podniosły podatek, ale nie wybrały maksymalnej dopuszczalnej podwyżki

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje jednak wyjątki, gdzie podatek od nieruchomości jest niski. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w gminach Mielnik (woj. podlaskie) oraz Wierzbica (woj. mazowieckie), gdzie mieszkańcy płacą tylko 1 grosz za 1 m2 budynku mieszkalnego. Z kolei w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie) wyjątkowo tanio mogą prowadzić działalność przedsiębiorcy. Stawka dla zabudowy wynosi 9,2 zł/m2 i jest najniższa w kraju.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W skali kraju wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 zł/m2. Od budynków pod działalność - 24,42 zł/m2, a gruntów pod działalność - 1,02 zł/m2. PIE wyliczył, że to wzrost stawek kolejno o: 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc. 

***

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Więcej o: