Gdzie mieszkania są najdroższe? Warszawie rośnie mocna konkurencja. "Ceny nie rosną, a szaleją"

Kraków prawie tak drogi jak Warszawa, ale to w stolicy mieszkania cały czas są najdroższe. Warto jednak zerknąć w szczegóły danych, bo tu najlepiej widać, gdzie odsetek lokali z najwyższymi cenami jest największy. Będzie jeszcze drożej, to wiadomo na pewno.

- Najpewniej nikt już nie liczy na spadki średniej ceny metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie firm deweloperskich. Wygląda na to, że w największych metropoliach podwyżki są nieuchronne, a niewiadomą pozostaje jedynie ich skala - przyznaje Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. I choć najwięcej za metr kwadratowy zapłacimy w Warszawie, bo aż 15 394 zł, to szczególnie dramatyczna wygląda sytuacja Krakowa.  

Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?

Coraz więcej płacimy za mieszkania deweloperskie

"Tam ceny mieszkań nie rosną, a szaleją. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w sierpniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie krakowskich firm deweloperskich wzrosła aż o 5 proc." - czytamy w raporcie. Co więcej, jak tłumaczy Wielgo, średnia cena mieszkań w Krakowie w sierpniu była wyższa niż w lipcu w Warszawie. Za metr kwadratowy trzeba było zapłacić tam 14 805 zł. I mało brakło, żeby to Kraków został liderem, ale z miesiąca na miesiąc ceny w stolicy wzrosły o 4 proc. Podium najdroższych mieszkań zamyka Trójmiasto, gdzie za metr kwadratowy trzeba średnio płacić 13 458 zł.  

Wakacje w Trójmieście były swoją drogą bardzo nierówne. Ceny tam wzrosły w lipcu aż o 4 proc., ale w sierpniu podwyżka była już "tylko" 1 proc. Pozazdrościć takiego wyniku może Wrocław i Poznań, gdzie z miesiąca na miesiąc średnia podskoczyła o 3 proc. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl obawiają się nawet się rekordowego w historii rynku deweloperskiego wzrostu średniej ceny metra kwadratowego w stolicach Pomorza i Małopolski. "Najwyższa podwyżka miała tam miejsce w 2021 r.: w Trójmieście - o 18 proc., a w Krakowie - o 14 proc. Pesymistyczna prognoza wynika z faktu, że w ciągu 12 miesięcy nowe mieszkania w Krakowie podrożały średnio na metrze aż o 25 proc., a w Trójmieście o 18 proc." - czytamy w raporcie. Natomiast między wakacyjnymi miesiącami ceny nie zmieniły się w Aglomeracji Katowickiej i Łodzi.  

Mieszkań na rynku ubywa, a ich cena idzie w górę

Mieszkania nie dość, że są coraz droższe, to też coraz szybciej znikają z ofert deweloperów. - Problem w tym, że wysokiemu tempu sprzedaży mieszkań nie towarzyszył odpowiedni dopływ nowych, które uzupełniłyby ofertę deweloperską. W dodatku nie dość, że deweloperzy podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z ich oferty, co winduje średnią cenę metra kwadratowego - opowiada Marek Wielgo. Dochodzi w ten sposób do zjawiska, że np. w Krakowie oferta lokali z ceną poniżej 10 tys. zł skurczyła się z 21 proc. do 6 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 18 proc. do 41 proc. Podobnie zresztą dzieją się w pozostałych dużych miastach, jak Warszawa, czy Trójmiasto. "Można przypuszczać, że już we wrześniu z oferty warszawskich i krakowskich deweloperów znikną mieszkania z cenami poniżej 9 tys. zł za mkw." - zakładają autorzy raportu.  

Więcej o: