Ceny mieszkań wciąż rosną, zwłaszcza w tych regionach. GUS podał nowe dane

Ceny lokali mieszkalnych wzrosły w II kwartale 2023 roku o 7 procent licząc rok do roku - podaje GUS. Mieszkania najbardziej drożeją w województwie podkarpackim i dolnośląskim. A gdzie rosną najwolniej?

Ceny lokali mieszkalnych w II kwartale 2023 r. wzrosły przeciętnie o 3,2 procent w stosunku do I kwartału 2023 r., przy wzroście cen na rynku pierwotnym (o 3,3 proc.) i na rynku wtórnym (o 3,2 proc.). W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 7 proc. (na rynku pierwotnym o 10,4 proc., a na rynku wtórnym o 4,1 proc.) - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz wideo Ile lat trzeba oszczędzać, żeby kupić mieszkanie? Analizuje Kasia Gandor

Nieruchomości. GUS podał nowe dane. Ceny mieszkań wciąż rosną

Ceny mieszkań w minionym kwartale rosły najbardziej w porównaniu z II kwartałem 2022 r. w województwie dolnośląskim (12,1 proc.) i podkarpackim (10,5 proc.). A najwolniej - w województwie zachodniopomorskim (tylko 0,4 proc.).

Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniegoKwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego Wykres: GUS

GUS podał również, jak zmieniły się ceny lokali mieszkalnych w II kwartale br. w stosunku do 2015 roku. W II kwartale 2023 r. ceny lokali mieszkalnych były o 75 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. Na rynku pierwotnym wzrosły o 63,4 proc., a na rynku wtórnym o 84,7 proc.

Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do 2015 rokuKwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do 2015 roku Wykres: GUS

Nieruchomości. "Na rynku pierwotnym szaleństwo cenowe"

Natomiast ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że we wrześniu 2023 r. średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tys. zł za metr kwadratowy, a w Warszawie wzrosła do ok. 16 tys. zł.

- Na rynku pierwotnym szaleństwo cenowe trwa. Nie dość, że deweloperzy podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z ich oferty. Te, które w niej zostają, są więc coraz droższe - powiedział Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Więcej o: