Wakacje kredytowe 2.0. Rzecznik rządu ujawnia pierwsze szczegóły. Będą zmiany

Wakacje kredytowe będą również obowiązywały w 2024 roku, ale rząd wprowadzi próg dochodowy. - Ten próg będzie stosunkowo wysoki, on obejmie większość osób - zapewniał rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Graffiti" Polsat News.

- Mogę zapewnić, że absolutnie większość osób, która ma kredyty hipoteczne, ten próg obejmie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Graffiti" Polsat News. Zapytany o wysokość progu, odpowiedział: "Nie chcę w tej chwili spekulować, od tego jest projekt".

Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Wakacje kredytowe również w 2024 roku. Rząd zapowiada próg dochodowy

- Niedługo będzie informacja o tym, jaki próg dochodowy będzie w tym zakresie. Sama ustawa musi być przyjęta przez nowy Sejm, w związku z tym wtedy będą jasno przyjęte przepisy, natomiast ten próg będzie stosunkowo wysoki, on obejmie większość osób - tłumaczył rzecznik rządu. - Przed wyborami jest nasza jasna deklaracja, że jeżeli PiS będzie kontynuowało rządy, to te wakacje kredytowe będą przedłużone - dodał. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że rządowe rozwiązanie zostanie przedłużone na cały przyszły rok.

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone. A tarcza antyinflacyjna?

Rzecznik rządu mówił również o tarczy antyinflacyjnej. - Informujemy o tym mniej więcej w środku kolejnego kwartału, kiedy mamy dane makroekonomiczne. [...] Taka decyzja mniej więcej będzie w listopadzie zapewne, bo wtedy będą dane makroekonomiczne - tłumaczył Piotr Müller. W ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na żywność został obniżony z 5 procent od zera.

Z kolei wakacje kredytowe, które rząd wprowadził w drugiej połowie 2022 r., to czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. W 2022 roku odroczyć można było cztery raty - dwie w okresie od 1 sierpnia do 30 września i kolejne dwie od 1 października do 31 grudnia. W 2023 roku też można zawiesić łącznie cztery raty - z tą różnicą, że po jednej na każdy kwartał (styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień, październik-grudzień).

Zobacz wideo Rekordowe zarobki banków mimo wakacji kredytowych. Jak to możliwe?
Więcej o: