PPK. Niższa pensja, wyższa emerytura, a do tego jeszcze podatek. Fiskus lubi to

Pracownicze Plany Kapitałowe to wyższe emerytury, ale i niższe pensje. I to nie tylko przez samą składkę, ale i podatek, który musimy zapłacić od części, którą na PPK przesyła nasz pracodawca. Fiskus nie może przejść obojętnie obok faktu, że ktoś nam coś daje.

Prawo przewiduje, że co cztery lata wszyscy, którzy wypisali się z Pracowniczych Planów Kapitałowych, są automatycznie ponownie zapisywani do programu. Ostatni taki zapis nastąpił 1 marca. Dlatego część osób, które o PPK kompletnie zapomniały, może zdziwić się, że najbliższa pensja będzie niższa. Automatyczne zapisy są bowiem masowe, dotyczą pracowników w wieku od 18 do 55 lat. Starsi autozapisem martwić się nie muszą. 

Autozapis do PPK

Kto do PPK przystąpił - świadomie czy też przez niezłożenie na czas oświadczenia, że oszczędzać na emeryturę nie chce  - dostanie mniejszą pensję. O ile? O minimum 2 proc. brutto, bo taka jest minimalna składka, jaką można odprowadzać. Maksymalnie przekazywać można 4 proc. Do tych potrącanych nam kwot swoje trzy grosze (niedosłownie, rzecz jasna) dorzuca jeszcze pracodawca - może dołożyć nam kolejne od 1,5 do nawet 4 proc. W najbardziej obciążającym naszą pensję scenariuszu do naszego konta PPK powędruje łącznie nawet 8 proc. naszej pensji

Od wpłaty pracodawcy i własnej musimy zapłacić jeszcze podatek dochodowy. Kwoty wrażenia jednak nie robią. Jak wyliczał Mikołaj Fidziński - dla pensji brutto 3490 zł (płaca minimalna) - na rękę z PPK 2669,04 zł wobec 2695,49 zł bez PPK (składka 17,45 zł, zaliczka na PIT wyższa o 7 zł). Różnica to ok. 26 zł. 

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Tak działają Pracownicze Plany Kapitałowe. PPK to wyższa emerytura

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny program oszczędnościowy, który ma zwiększyć emeryturę. Jest obowiązkowy dla pracodawców - muszą oni zapisać do programu niemal wszystkich pracowników, o ile ci nie wyrazili na czas sprzeciwu. Składki potrącane są z pensji pracownika, swoją część dokłada pracodawca. Dodatkowo państwo dopłaca do każdego konta 250 zł rocznie. Jest też powitalny prezent w wysokości 240 zł

Środki ulokowane w PPK są inwestowane w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne i inne instrumenty. Akcje stanowią ponad 60 proc. aktywów netto ulokowanych w PPK, a obligacje - ponad jedną trzecią całości. Te dwa rodzaje inwestycji stanowią podstawę portfela inwestycyjnego PPK. 

Więcej o: