Świadczenie kompensacyjne jest formą świadczenia przedemerytalnego, z którego skorzystać mogą nauczyciele, pracujący na swoim stanowisku minimum 20 lat. Ważne jest, aby rozwiązanie umowy z pracodawcą nastąpiło przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To jednak niejedyne warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Według informacji opublikowanych na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o świadczenie kompensacyjne mogą ubiegać się osoby, które były zatrudnione na stanowisku nauczyciela w takich placówkach, jak:
Co więcej, wnioskujący musi ukończyć odpowiedni wiek, który uprawniać go będzie do uzyskania świadczenia. Wiek ten, to w przypadku kobiet:
a w przypadku mężczyzn:
Kolejnym kryterium jest posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego, który wynosi co najmniej 30 lat w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Ważne jest, aby w stażu mieściło się co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wyżej wymienionych jednostkach. Świadczenie kompensacyjne może być przyznane wyłącznie wtedy, kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany na wniosek świadczeniobiorcy lub kiedy wygaśnie on w określonych okolicznościach.
Świadczenie kompensacyjne można określić jako odpowiednik emerytury pomostowej dla nauczycieli. Jego wysokość ustalana jest indywidualnie. Obecnie przeciętna wysokość takiego dodatku to około 3,5 tysiąca złotych. Wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć fizycznie w oddziale ZUS lub wysłać go drogą elektroniczną. Warto podkreślić, że prawo do świadczenia kompensacyjnego ma charakter okresowy. Oznacza to, że ustaje ono w dniu poprzedzającym osiągnięcie wieku emerytalnego lub poprzedzającym dzień, w którym senior nabywa prawo do emerytury, np. w przypadku emerytury wcześniejszej.