PiS obiecuje darmowe bilety kolejowe dla seniorów. Kto pojedzie pociągiem kompletnie za darmo?

Wprowadzimy bezpłatne bilety kolejowe dla seniorów od 70. roku życia - zapewniło emerytów Prawo i Sprawiedliwość w opublikowanym programie wyborczym. W propozycji partii rządzącej jest jednak pewien haczyk. Co wiadomo o nowej obietnicy PiS?

Jarosław Kaczyński podczas sobotniego spotkania w Końskich przybliżył program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Polityk powtórzył osiem najważniejszych reform partii, które zostały przedstawione już wcześniej. Obietnice dotyczyły: rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty, poprawy jakości posiłków w szpitalach, dofinansowania wycieczek szkolnych, podwyżki świadczenia 500 plus do 800 złotych, wprowadzenia na sklepowe półki produktów od lokalnych producentów, bezpłatnych autostrad, bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia i dla młodzieży do 18 lat oraz emerytur stażowych.

Zobacz wideo Dramatyczna prognoza GUS-u. Polska może stracić nawet 11 mln mieszkańców

PiS obiecuje darmowe bilety kolejowe dla seniorów

Program wyborczy PiS pt. "Bezpieczna Przyszłość Polaków" okazał się jednak znacznie dłuższy niż zaprezentowany w Końskich fragment. Na oficjalnej stronie partii opublikowano liczący 300 stron dokument stworzony przez komitet wyborczy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. W programie wyborczym w podpunkcie poświęconym rozwoju polskich kolei obiecano m.in. bezpłatne bilety kolejowe dla seniorów od 70. roku życia, a także wprowadzenie w porozumieniu z samorządami wspólnego biletu w atrakcyjnej cenie, który będzie obowiązywał na wszystkie pociągi w całej Polsce. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość chce dążyć do zwiększenia liczby pasażerów polskiej kolei. "Naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r." - podkreślono w programie. 

Darmowe bilety dla seniorów. Jest pewien haczyk

Andrzej Radzikowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przyznał w rozmowie z dziennikiem "Fakt", że prawdopodobnie partia rządząca zdecydowała się na przygotowanie takiej zniżki, z uwagi na niewielkie koszty dla budżetu państwa. W związku z obietnicą darmowych biletów dla seniorów pojawia się jednak kilka pytań. Obecnie emeryci i renciści mogą korzystać dwa razy w roku z ustawowej ulgi w wysokości 37 proc. Nie wiadomo, czy darmowe bilety obiecywane w programie PiS dotyczyć będą konkretnej ilości przejazdów, czy też będzie można z nich korzystać bez ograniczeń.

Co więcej, kolejna niewiadoma pojawia się w kwestii wprowadzenia ulgi. Nie jest pewne, kiedy obietnica wyborcza miałaby wejść w życie. Program PiS obejmuje perspektywę do 2031 roku, w związku z tym na darmowe bilety seniorzy mogliby czekać nawet nie do kolejnej, ale jeszcze następnej kadencji, czyli blisko osiem lat. 

Więcej o: