Część emerytów może ubiegać się o dodatki warte kilkaset złotych. Do takich świadczeń należy m.in. dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie w czasie drugiej wojny światowej oraz dodatki dla kombatantów i byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych do pracy w latach 50. ubiegłego wieku. Osoby, które są uprawnione do tych świadczeń, będą otrzymywać 294,39 zł, jeżeli złożą w ZUS odpowiednie wnioski.
Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany emerytom, którzy należą do jednej z dwóch grup:
Osoby niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji mogą otrzymać dodatek pielęgnacyjny, jeżeli złożą w urzędzie odpowiedni wniosek oraz zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza nie później niż na miesiąc przed dniem składania wniosku. Osoby, które ukończyły 75. rok życia, nie muszą składać żadnych dokumentów. ZUS przyznaje im prawo do dodatku pielęgnacyjnego z urzędu i wypłaca świadczenie wraz z emeryturą.
Emerytom, którzy są kombatantami lub ofiarami represji, przysługuje dodatek kombatancki oraz dodatek kompensacyjny. To drugie świadczenie, którego kwota wynosi obecnie 44,16 zł, należy się także wdowom oraz wdowcom po kombatantach i ofiarach represji.
Dodatek za tajne nauczanie jest przeznaczony dla nauczycieli spełniających przynajmniej jeden z dwóch warunków:
O dodatek dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych mogą natomiast ubiegać się osoby, które: