ZUS wysyła listy, chodzi o 14. emerytury. Seniorzy mają 30 dni na reakcję

ZUS wysyła do seniorów ważne listy w sprawie 14. emerytury. W piśmie zawarta jest decyzja o przyznaniu "czternastki". Jeśli dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone w niższej kwocie, seniorzy będą mieć 30 dni na reakcję. Wtedy niezbędne będzie pismo z ZUS.
Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

14. emerytury wypłacane są od września. ZUS przelewa "czternastki" na konta seniorów w dniach 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Pieniądze otrzymywane są z urzędu, co oznacza, że świadczeniobiorcy nie muszą wysyłać żadnych wniosków, aby otrzymać przelew z ZUS. Jednak wszyscy seniorzy, którym w 2023 roku przysługuje 14. emerytura, otrzymają również ważny list.

14. emerytura. ZUS wysyła ważne listy, seniorzy powinni je przeczytać i schować

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła pisma, w których zawarta jest decyzja, na podstawie której wypłacono "czternastkę". Seniorzy powinni dokładnie przeczytać treść listu. Może się bowiem okazać, że kwota wrześniowej emerytury nie zgadza się z wysokością 14. emerytury.

Co zrobić w sytuacji, gdy "czternastka" zostanie wypłacona w niższej kwocie? Na podstawie listu z ZUS można odwołać się do sądu pracy od decyzji w sprawie 14. emerytury. Warto pamiętać o terminach. Odwołanie można bowiem złożyć w ciągu 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Ile wynosi 14. emerytura?

Wysokość 14. emerytury to 2650 złotych brutto. Powyżej kwoty 2900 złotych brutto działać będzie zasada "złotówka za złotówkę". W praktyce ten mechanizm oznacza, że prawo do dodatkowego świadczenia przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 złotych brutto.

Ze świadczenia jest pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. "Czternastka" jest wolna od wszelkich innych potrąceń, między innymi zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się np. o pomoc społeczną czy alimenty. Od 2023 roku 14. emerytura wypłacana jest na stałe.

Więcej o: