14. emerytury wypłacane są od września. ZUS przelewa "czternastki" na konta seniorów w dniach 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Pieniądze otrzymywane są z urzędu, co oznacza, że świadczeniobiorcy nie muszą wysyłać żadnych wniosków, aby otrzymać przelew z ZUS. Jednak wszyscy seniorzy, którym w 2023 roku przysługuje 14. emerytura, otrzymają również ważny list.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła pisma, w których zawarta jest decyzja, na podstawie której wypłacono "czternastkę". Seniorzy powinni dokładnie przeczytać treść listu. Może się bowiem okazać, że kwota wrześniowej emerytury nie zgadza się z wysokością 14. emerytury.
Co zrobić w sytuacji, gdy "czternastka" zostanie wypłacona w niższej kwocie? Na podstawie listu z ZUS można odwołać się do sądu pracy od decyzji w sprawie 14. emerytury. Warto pamiętać o terminach. Odwołanie można bowiem złożyć w ciągu 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
Wysokość 14. emerytury to 2650 złotych brutto. Powyżej kwoty 2900 złotych brutto działać będzie zasada "złotówka za złotówkę". W praktyce ten mechanizm oznacza, że prawo do dodatkowego świadczenia przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 złotych brutto.
Ze świadczenia jest pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. "Czternastka" jest wolna od wszelkich innych potrąceń, między innymi zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się np. o pomoc społeczną czy alimenty. Od 2023 roku 14. emerytura wypłacana jest na stałe.