30 lat pracy za najniższą krajową. Jak wysoka będzie emerytura? ZUS radzi, jak zwiększyć świadczenie

Jak wysoką emeryturę może otrzymać osoba, która przepracowała 30 lat i otrzymywała najniższe wynagrodzenie? Wszystko zależy od trzech kluczowych czynników. Jak można to sprawdzić?

Po osiągnięciu 60 lat kobiety oraz 65 lat mężczyźni nabywają prawo do świadczenia emerytalnego. Ile może ono wynieść w przypadku pracy za najniższą krajową przez 30 lat? Prognozy nie są zadowalające.

Zobacz wideo Morawiecki przedstawił działanie rządu w sprawie zbóż. "Nie będziemy się oglądać na brukselskich biurokratów"

Ile wyniesie emerytura po przepracowaniu 30 lat za najniższą krajową?

Na wysokość emerytury mają wpływ odprowadzane przez pracownika składki. Okazuje się, że w przypadku długoletniej pracy za najniższą krajową, senior może liczyć na emeryturę w wysokości 1338,44 zł. Jak podaje portal Pozyczasz.pl, "dzięki legitymowaniu się wiekiem emerytalnym i osiągnięciu wystarczającego dla uzyskania najniższego świadczenia emerytalnego stażu będzie mógł liczyć na podniesienie świadczenia do gwarantowanej kwoty minimalnej". Przypomnijmy, od 1 marca br. kwota ta wynosi 1588,44 zł brutto (czyli 1445,48 zł netto).

Jeśli senior chce zwiększyć wielkość swojej emerytury, powinien zastanowić się nad przedłużeniem okresu pracy. Jeśli opóźni przejście na emeryturę o rok, wówczas jego świadczenie może wzrosnąć o około osiem procent. Pamiętajmy, że późniejsza wysokość emerytury zależy od kilku czynników. Są to m.in.:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli senior był objęty ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 r.);
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na naszym koncie ZUS po 1998 r.;
  • zwaloryzowane środki na subkoncie ZUS, jeśli jest się członkiem OFE.

Jeśli znamy te wartości, możemy skorzystać z kalkulatora emerytalnego na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam możemy sprawdzić, ile wyniesie świadczenie emerytalne. Pamiętajmy, że jest to jedynie orientacyjna kwota.

Jak zwiększyć kwotę przyszłej emerytury?

Według zaleceń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych późniejsze przejście na emeryturę może zapewnić wyższą kwotę świadczenia. Seniorzy mogą również przejść na emeryturę i kontynuować pracę zawodową. Muszą jednak pamiętać o tym, że przychód nie powinien przekroczyć 70 proc. otrzymywanego od ZUS-u świadczenia. Warto również zwrócić się do ZUS-u o ponowne przeliczenie świadczenia - wówczas może się okazać, że zyskają o wiele więcej.

Więcej o: