ZUS zapewnia seniorów ws. 14. emerytury. "Wypłata jest kontynuowana". Uścińska mówi, kiedy kolejny przelew

ZUS kontynuuje wypłatę 14. emerytury. W piątek otrzyma je około 1,5 mln osób. Po kolejnej serii przelewów Zakład wypłaci łącznie około 10 mld zł.
Zobacz wideo Czym właściwie są emerytury stażowe?

- Wypłata 14. emerytury jest kontynuowana. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Po piątkowych przelewach kwota wypłaconych świadczeń wzrośnie do około 10,5 mld złotych - powiedziała prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP. - Zgodnie z harmonogramem 15 września "czternastka" trafi do następnych 1,5 mln osób. W sumie "czternastki" otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln osób - dodała.

14. emerytura -  ile wynosi?

14. emerytury wypłacane są od września. Kolejne "czternastki" trafią na konta seniorów 20 i 25 dnia miesiąca. Pieniądze otrzymywane są z urzędu, co oznacza, że świadczeniobiorcy nie muszą wysyłać żadnych wniosków, aby otrzymać przelew z ZUS.

Wysokość 14. emerytury to 2650 złotych brutto. Powyżej kwoty 2900 złotych brutto działać będzie zasada "złotówka za złotówkę". W praktyce ten mechanizm oznacza, że prawo do dodatkowego świadczenia przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 złotych brutto.

14. emerytury. Czy pobierany jest podatek?

Ze świadczenia jest pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. "Czternastka" jest wolna od wszelkich innych potrąceń, między innymi zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się np. o pomoc społeczną czy alimenty. Od 2023 roku 14. emerytura wypłacana jest na stałe.

Więcej o: