Emerytura honorowa jest wypłacana przez ZUS od 1972 roku. To comiesięczne świadczenie, którego otrzymanie przysługuje seniorom, którzy ukończyli 100 lat. A takich jest w Polsce niemało. Według danych za 2022 roku seniorów, którym śpiewanie "sto lat" straciło sen, było 2 600. Podkreślmy, że emeryturę honorową otrzymać może każdy stulatek bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury lub renty. Nie trzeba także składać żadnych wniosków.
Wyjątek dotyczy osób, które nie pracowały, ponieważ również tacy stulatkowie mogą ubiegać się o świadczenie. Muszą jednak przypomnieć o sobie w ZUS-ie. Wtedy trzeba swój wiek poręczyć w urzędzie odpowiednim dokumentem. Może być to dowód osobisty lub akt urodzenia. Wniosek w imieniu stulatka może złożyć także upoważniona przez niego osoba.
Wysokość świadczenia ustalana jest w marcu na podstawie kwoty bazowej (100 proc. średniego wynagrodzenia, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku). W tym roku emerytura honorowa wynosi 5540,25 zł. Dla porównania, w 2006 roku stulatkowie mogli liczyć na niespełna 2000 zł brutto. Emerytura honorowa nie podlega waloryzacji, więc ustaloną w danym roku kwotę otrzymuje się do końca życia.
Z racji postępującego procesu starzenia się społeczeństwa oraz wydłużenia się średniej długości życia z roku na rok zwiększa się liczba osób, które ukończyły 100 lat. Na razie przyrost nie jest drastyczny. Na przestrzeni ostatnich lat zwiększył się o kilkaset osób. Przytaczane prognozy wskazują jednak, że w 2040 roku w Polsce będzie 20,4 tys. osób, które ukończyły 100 lat, natomiast w 2080 roku już 120 tys.