Polacy zdecydują o emeryturze. Mało czasu na złożenie wniosku. Warto poważnie przemyśleć decyzję

W przyszłym roku po raz kolejny otworzy się okienko transferowe. Miliony Polaków będzie mogło zdecydować o tym, dokąd trafi część środków zgromadzonych na przyszłą emeryturę. Co warto wiedzieć? Eksperci radzą dobrze przemyśleć tę decyzję.

Okienko transferowe dotyczy kobiet do 50 roku życia oraz mężczyzn do 55 roku życia. Jest to termin, w którym obywatele mogą zdecydować, gdzie trafi część ze składki na ubezpieczenia społeczne. Możliwości są dwie. Oszczędności mogą zostać przekazane do OFE i inwestowane na rynku kapitałowym lub mogą trafić na subkonto w ZUS. Co warto wiedzieć przed podjęciem ważnej decyzji?

Zobacz wideo To na seniorach i rencistach rząd skupił się w czasie swojej drugiej kadencji

Ważna decyzja emerytalna przed milionami Polaków

- W 2024 r. najprawdopodobniej od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. każdy, kto jest uprawniony do oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych, będzie mógł zdecydować, czy chce, aby jego składki trafiały do OFE, czy też na subkonto w ZUS - powiedział dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego cytowany przez portal parkiet.com. Możliwe będzie także zmienienie swojego dotychczasowego wyboru. Jeżeli jednak ktoś np. zdecydował w swojej poprzedniej decyzji o przekazywaniu części składki do OFE i nie będzie chciał tego zmieniać, nie będzie musiał nic robić. Analogiczna sytuacja jest w przypadku gromadzenia emerytalnych oszczędności na subkoncie. 

Pełna składka emerytalna wynosi w tej chwili 19,52 proc. podstawy wynagrodzenia. Niezależnie od decyzji podjętej w ramach okienka transferowego 16,6 proc. trafia do ZUS. Od podatnika zależeć będzie, co stanie się z pozostałymi 2,92 proc. Co ważne, decyzja ta dotyczyć będzie wyłącznie nowych składek. Dotychczasowe oszczędności w ramach przyszłej emerytury pozostaną w instytucji, która je u siebie zapisała. 

ZUS czy OFE? Co wybrać?

Zdaniem ekspertów "nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich a przeznaczenie swojej składki warto dobrze przemyśleć". Kolejna taka zmiana będzie możliwa dopiero w 2028 roku. Zarówno przy wyborze OFE jak i ZUS zgromadzone środki są dziedziczone. W przypadku OFE istotne jest, że środki inwestowane są na rynku kapitałowym. Na subkoncie z kolei stanowią one zapis księgowy. Dodatkowo podlegają corocznej waloryzacji. W OFE wartość środków zmienia się zgodnie z wycenami rynkowymi. Oznacza to, że mogą zarówno spaść jak i wzrosnąć. Dr Kolek cytowany przez dziennik "Fakt" wskazał, że "subkonto pozwala pomnożyć środki każdego roku", o czym świadczą analizy wykonane w latach ubiegłych. - W przypadku OFE mamy lata, w których wynik był spektakularnie wysoki, nawet powyżej 20 proc. Jak tez były lata, w których fundusze odnotowywały spadki - podkreślił ekspert.

Więcej o: