Trzynastki "za Tuska" mogą być jeszcze wyższe. Duże zmiany dla emerytów

Jeżeli Donald Tusk zostanie premierem i będzie chciał zrealizować swoje przedwyborcze obietnice, to trzynaste emerytury mogą wzrosnąć. Będzie to efek uboczny grzebania przy podatku dochodowym. O ile wzrosną "trzynastki"? Wyjaśniamy.

- Nic, co dane, nie będzie zabrane - taką deklarację w sprawie świadczeń społecznych w tym trzynastej i czternastej emerytury złożył Donald Tusk. O tym, że nowy rząd nie będzie odbierał świadczeń wprowadzonych za kadencji Prawa i Sprawiedliwości przekonywał również szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Nie zgodzimy się na likwidację 13. i 14. emerytury - zapewniał. Jeśli z tych obietnic rząd się wywiąże, to dodatkowe emerytury nie tylko zostaną wypłacone, ale ich wysokość może wielu emerytów zaskoczyć.  

Zobacz wideo Politycy trafnie rozpoznają najważniejsze problemy seniorów, ale nie dają spójnych i szerokich rozwiązań

Trzynasta emerytura może wzrosnąć za nowego rządu

"Fakt" zauważa, że w przyszłym roku kluczowym wskaźnikiem decydującym o wysokości emerytur będzie inflacja. Według obecnych prognoz tzw. inflacja emerycka ma wynieść 12,3 proc. Oznaczałoby to wzrost minimalnej emerytury do 1 tys. 783 zł 82 gr brutto. Tyle wynika z ustawy, ale jeśli zrealizuje się jedna z najważniejszych obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej to wysokość tego świadczenia "na rękę" może zauważalnie wzrosnąć. Nawet o kilkaset złotych.  

Ile wyniosą "trzynastki" w przyszłym roku?

Lider PO obiecywał bowiem podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych 30 tys. zł do 60 tys. zł. Jeśli taka obietnica by się zrealizowała to z podatku zwolnione, zostałby także "trzynastki". - Dla niektórych wyborców to może być zaskoczenie, ale nowy rząd w 2024 r. wypłaci trzynastkę, co więcej będzie najwyższa - zauważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem", który wyliczył, o ile dokładnie wzrośnie trzynasta emerytura.  

Z wyliczeń "Faktu" wynika, że jeśli zrealizują się obietnice Donalda Tuska to przy dzisiejszych prognozach "trzynastka" na rękę dla osoby z emeryturą w wysokości 1000 złotych wrośnie o 49 złotych, dla seniora ze świadczeniem wynoszącym 1500 złotych o 114 złotych, a osoby z emeryturą w wysokości 1700 złotych dostaną 141 złotych. Natomiast emeryci ze świadczeniem w granicach od 2 200 do 4 000 złotych dostaną trzynastkę większą o 222 złote.  

Więcej o: