Co miesiąc ZUS wypłaca emerytury seniorom w siedmiu różnych terminach. Jest to kolejno 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 dzień miesiąca. Data dla konkretnego świadczeniobiorcy ustalana jest w momencie jego przejścia na emeryturę. Senior może zmienić wskazany przez ZUS termin wyłącznie w szczególnych przypadkach.
Jeżeli w danym miesiącu wypłata emerytury przypada na weekend lub święto, ZUS zobowiązany jest do wcześniejszego przelania pieniędzy. Taka zmiana konieczna będzie w listopadzie i to w przypadku aż trzech terminów. 1 listopada przypada święto Wszystkich Świętych. Oznacza to, że osoby, którym ZUS przypisał ten dzień, jako termin wypłaty świadczenia, muszą otrzymać swoje pieniądze najpóźniej do 31 października.
Wcześniejsze wypłaty należą się także seniorom, którzy dostają emerytury 5 dnia miesiąca. W listopadzie ten dzień to niedziela. Oznacza to, że pieniądze powinny dotrzeć do emerytów do 3 listopada. Ostatnia zmiana nastąpi w przypadku świadczeń wypłacanych 25 listopada. Ten dzień miesiąca to sobota, dlatego seniorzy powinni otrzymać swoje pieniądze już w czwartek 24 listopada.
We wrześniu kwota emerytur powiększona była o czternastkę. Od października seniorzy ponownie otrzymują swoje standardowe świadczenia, a na waloryzację muszą czekać do marca 2024 roku. Nie wiadomo jednak, jak wysoka będzie podwyżka. Wskaźnik waloryzacji zostanie przekazany do wiadomości publicznej w znowelizowanej ustawie budżetowej. Już teraz jednak zakłada się, że może on wynieść 12,3 proc. Oznacza to, że najniższa emerytura wzrośnie o około 200 złotych brutto (178 złotych netto).