Za wypłacanie emerytur w Polsce odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie trafia na konta emerytów raz w miesiącu, w jeden z siedmiu możliwych terminów. Są to kolejno: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca.
O tym, w którym terminie wypłacana będzie emerytura, świadczeniobiorca dowiaduje się przy okazji wydania decyzji o przyznaniu świadczenia. Może się jednak zdarzyć, że pieniądze trafią na nasze konta w inny dzień. Dzieje się tak, ponieważ, ZUS nie wypłaca świadczenia w święta i dni wolne od pracy. W takim przypadku pieniądze zostają wypłacone we wcześniejszym możliwym terminie.
Za sprawą tej zasady niektórzy emeryci dostaną aż dwie emerytury w przeciągu jednego miesiąca. Sytuacja ta dotyczy każdego, kto otrzymuje swoje świadczenie 1. dnia miesiąca. Choć 1 grudnia to zwykły dzień roboczy, 1 stycznia to już Nowy Rok. Oznacza to, że aby spełnić wcześniej wspomniane wytyczne, ZUS musi wypłacić emerytom pieniądze jeszcze w grudniu bieżącego roku.
Bez względu na to, w jakim terminie pobieramy świadczenie, wszyscy świadczeniobiorcy mogą spodziewać się jego wypłaty jeszcze przed końcem roku. W standardowych terminach pieniądze dotrą do osób, które pobierają je 5., 6., 15. i 20. dnia miesiąca. W związku z tym, że 10 grudnia przypada na niedzielę, a 25 grudnia obchodzimy Święta Bożego Narodzenia, wypłata zostanie wysłana w innym terminie.