Francuzi płacą najwyższe podatki spośród krajów OECD. A co z Polską? Są nowe dane

Najwięcej podatków płacą Francuzi. Polska, na tle krajów OECD nie wypada wcale najlepiej. Płacimy więcej podatków niż w USA, ale mniej niż w Szwecji, Danii czy Czechach.
Zobacz wideo

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) opublikowało statystyki udziału wpływów podatkowych w relacji do PKB za 2017 rok. Najwyższy wynik osiągnięto we Francji - nad Sekwaną wskaźnik ten wynosi 46,2 proc. (rok temu było to 45,5) - średnia OECD wyniosła 34,2 proc. W Polsce wpływy podatkowe w relacji do PKB wyniosły 33,9 proc., a więc poniżej średniej. 

.. OECD

Wzrost wpływów podatkowych w Polsce

Wynik naszego kraju to jednak najwyższy poziom wpływów podatkowych w relacji do PKB od 2008 rok (wtedy wskaźnik ten był na poziomie 34,6 punktu). W stosunku do 2016 roku poziom dochodów podatkowych wzrósł w naszym kraju o 0,5 punktu procentowego. Nadal jednak dochody podatkowe Polski są niższe (w relacji do PKB) niż w latach dziewięćdziesiątych, w których nie spadały poniżej 34 proc., a w 1993 roku sięgnęły nawet 39,2 proc. Polska aktualnie zajmuje 18. pozycję wśród krajów OECD i należy do tej części, w której podatki są mniejsze niż średnia. 

Mniejsze wpływy podatkowe, w relacji do PKB, od Polski mają - Zjednoczone Królestwo (33,3 proc. PKB), Japonia (30,6 proc.) czy USA (27,1 proc.). Najniższe wpływy podatkowe w relacji do PKB ma zmagający się z przestępczością narkotykową Meksyk, który zbiera w podatkach raptem 16,2 proc. PKB. 

Głównym źródłem dochodów podatkowych państw OECD są, statystycznie, podatki od konsumpcji (VAT i inne). Jednak w wielu krajach za znaczną część dochodów podatkowych odpowiadają też składki na ubezpieczenia społeczne - w Polsce VAT i pozostałe podatki od konsumpcji odpowiadały za 36,4 proc. wpływów podatkowych, a składki na ubezpieczenia społeczne za 38,1 proc. 

Rośnie rola podatków korporacyjnych

Z danych OECD wynika też, że udział podatków CIT w dochodach budżetowych jest obecnie najwyższy w historii - w 2016 roku (nowszych danych szczegółowych nie ma) osiągnął w krajach OECD 9 proc. wpływów podatkowych. 

Więcej o: