Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została uchwalona 29 października. 16 listopada podpisał ją Andrzej Duda. We wtorek 23 listopada opublikowano ustawę w Dzienniku Ustaw - zmiany liczą 140 stron.
"Polski Ład został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że największa od 30 lat rewolucja sprowadzająca chaos w podatkach jest już pewna! Pozostał nieco ponad miesiąc na zapoznanie się z tym cudem legislacyjnym" - skomentował na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Zmiany podatkowe mają obowiązywać od nowego roku. Nowe przepisy przewidują podwyżkę do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku, a do 120 tysięcy złotych - pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 procent.
Powyżej 120 tysięcy złotych stawka podatku wynosi 32 procent. Ustawa zmienia także zasady odliczania składki zdrowotnej - jej część przestanie podlegać odliczeniu. Dla osób o dochodach od 68 tysięcy 400 złotych do 133 tysięcy 600 złotych ustawa wprowadza tak zwaną ulgę dla klasy średniej, aby brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie podwyższał ich progu podatkowego. Z tej ulgi będą mogli skorzystać zatrudnieni na etacie i przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych.
Ustawa przewiduje też ulgę dla pracujących emerytów. Osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale nadal będą pracować i nie będą pobierać emerytury, otrzymają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tysięcy złotych, czyli nie będą płacić podatku od dochodów nieprzekraczających 115 tysięcy złotych.
Dojdzie do podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Podniesiono też próg podatkowy, do którego obowiązuje 32-procentowa stawka PIT. Zmienią się też zasady odliczania składki zdrowotnej od podatku.
Rząd przekonuje, że zmiany pozytywnie wpłyną na finanse większości społeczeństwa. "Polski Ład to obok historycznej obniżki podatków również wiele rozwiązań dla przedsiębiorców. Kolejnym elementem są działania, które zmobilizują do uczciwego płacenia składek i podatków, bez szukania przed nimi ucieczki" - przekonywał w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.
Zmian obawia się m.in. część przedsiębiorców. Na początku listopada Konfederacja Lewiatan wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. "Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców" - przekonywał Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.