Miliony Polaków dostały zwrot podatku. Są tacy, którzy muszą dopłacić. Ekspert: Fiskus doliczy odsetki

Robert Kędzierski
- Może się okazać, że z zeznania wynika niedopłata, którą należy uregulować do 2 maja. W przypadku braku zapłaty należności w tym terminie podatnikowi będą naliczane odsetki - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt.
Zobacz wideo Po Tusku za przekroczenie uprawnień będzie ścigany Pawlak? Piotrowska-Oliwa: Lista będzie długa

PIT za rok 2022 musi zostać złożony do 2 maja 2023 roku. Jak podkreśla Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt, nie warto czekać na złożenie dokumentów do ostatniej chwili.

- Jeśli nie chcemy stresować się tym, czy dokument zostanie przyjęty, najlepiej złożyć deklarację już teraz. Może okazać się, że ze względu na dużą liczbę osób składających PIT na ostatnią chwilę blokować będzie się platforma e-PIT czy bramki Ministerstwa Finansów. To samo dotyczy urzędów skarbowych. Jeżeli zdecydujemy się złożyć PIT w wersji papierowej bezpośrednio w urzędzie, to musimy liczyć się z kolejkami chętnych - mówi. 

Większość dostała zwrot podatku. Ale nie wszyscy. Ci najczęściej czekają z rozliczeniem

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek przedstawił wyliczenia dotyczące zwrotów podatkowych. Stwierdził, że fiskus oddał Polakom ok. 20 mld zł. - Nigdy w historii III RP w okresie rozliczeń nie wpływała taka kwota takich zwrotów podatkowych - podkreślał. 

Piotr Juszczyk przyznaje, że na zwrot nie mogli jednak liczyć wszyscy. Ci podatnicy najczęściej czekają z rozliczeniem na ostatni moment, bo 2 maja przypada również termin rozliczenia się z fiskusem, a więc konieczność wpłacenia środków. Zdaniem eksperta z wpłatą lepiej nie czekać, może to bowiem okazać się niekorzystne finansowo. 

Może się okazać, że z zeznania wynika niedopłata, którą również należy uregulować do 2 maja. W przypadku braku zapłaty należności w tym terminie podatnikowi będą naliczane odsetki. W konsekwencji może się okazać, że należność znacznie wzrośnie, z uwagi na fakt, że obecnie wynoszą one aż 16,5 proc.

- mówi Piotr Juszczyk. 

Ekspert przypomina, że większość podatników w Polsce rozliczenia może dokonać za pośrednictwem Twój e-PIT. Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę czy też umowę zlecenie, zeznanie jest przygotowane i 2 maja zostanie automatycznie złożone.

PIT 2022 wciąż leży w szufladzie? Ekspert radzi: Jeszcze zdążysz odliczyć ulgi

Eksperci InFakt podkreślają, że osoby, które zeznania jeszcze nie zaakceptowały lub nie złożyły, mogą jeszcze skorzystać z ulg. A w rozliczeniu za rok za 2022 rok pojawiły się istotne nowości. Po raz pierwszy z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać osoby wychowujące samodzielnie dziecko, których dochody nie przekraczają 56 tys. zł rocznie. Dla małżonków limit ten wynosi 112 tys. zł przy jednym dziecku. Zmiana wprowadza też możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej, czyli zniesienia limitu, dla osób, które wychowują jedno dziecko z niepełnosprawnością.

Ekspert inFakt przypomina, że za rok 2022 obowiązują także nowe ulgi w zakresie PIT-0 dla rodzin z minimum czworgiem dzieci, dla seniorów oraz dla osób powracających z zagranicy. – Osoby te mogą skorzystać z dodatkowej kwoty wolnej, czy też właściwie przychodu nieopodatkowanego do 85 528 zł – mówi Piotr Juszczyk.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: