Dostałeś mniejszą pensję za październik? Powód może być nieoczywisty. Wyjaśniamy

Niektórzy pracownicy mogą dostawać na konto niższą pensję "na rękę" w ostatnich miesiącach roku. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

Część pracowników może otrzymać niższe wynagrodzenie w ostatnich miesiącach tego roku. Na wysokość pensji wpływa m.in. wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy.

Zobacz wideo Adam Bodnar: Można będzie wstrzymać wypłaty dla ludzi z TVP i poddać je ocenie prawnej

Niższe wynagrodzenie a zaliczka na podatek dochodowy

Jeśli dochód pracownika przekroczy pierwszy próg podatkowy, wtedy z jego pensji pobierana jest większa zaliczka na PIT. Z art. 27 ustawy o PIT wynika, że podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali:

  • do 120 tys. zł - podatek wynosi 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek;
  • powyżej 120 tys. zł - podatek wynosi 10 800 zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Drugi próg podatkowy nie obejmuje wszystkich. Dotyczy on tylko tych pracowników, których dochody w skali roku przekraczają limit 120 tys. zł.

Drugi próg podatkowy a niższa pensja "netto"

W przypadku pensji wynoszącej 15 tys. zł brutto miesięcznie, pracownik ten w październiku, listopadzie i grudniu 2023 r. otrzyma niższą pensję netto, niż w poprzednich miesiącach, ponieważ zapłaci wyższą zaliczkę na PIT. Część zapłaconego podatku można jednak odzyskać, jeśli w rocznym rozliczeniu skorzystamy z ulg podatkowych.

Ważna uwaga: aby skorzystać z ulg, należy samodzielnie rozliczyć PIT, gdyż urząd skarbowy za nas tego nie zrobi. Jeśli w 2024 r. nie rozliczymy się sami, fiskus nas wyręczy, ale wtedy nie będziemy mogli skorzystać z ulg podatkowych. Rozliczyć się będziemy mogli za pośrednictwem portalu Twój e-PIT.

Więcej o: