Od lipca kolejne podwyżki w Alior Banku. Mieszają w tabeli opłat już drugi raz w tym roku

Alior Bank od 1 lipca wprowadza zmiany w tabeli opłat i prowizji. W ich ramach wprowadza opłatę za wypłatę z bankomatu kwoty poniżej 100 zł. Jednocześnie podwyższa wymogi zwalniające z opłaty za kartę do konta czy opłaty za przelewy ekspresowe. To już druga seria zmian w tabeli prowizji w tym roku - poprzednia weszła w życie 27 marca.

Co czeka klientów Alior Banku od lipca?

Wypłaty z bankomatów sieci Euronet dla posiadaczy kont: Rozsądnego, „Rachunki w pakiecie” (to konto zmieni nazwę z dotychczasowej konto „Rachunki bez opłat”) oraz Internetowego przestaną być bezwarunkowo darmowe. Bank wprowadza opłatę w wysokości 5 zł za pobranie z bankomatu kwoty niższej niż 100 zł. Pewnym pocieszeniem dla klientów z Kontem Rozsądnym jest fakt, że będą oni mogli za darmo wypłacać kwoty poniżej 100 zł, jeśli w danym miesiącu na ich konto wpłynie wynagrodzenie, stypendium, renta czy emerytura. Bezpłatnie niskie sumy będzie można nadal wypłacać za pośrednictwem usługi BLIK - czyli bez użycia karty (należy wpisać w bankomacie 6-cyfrowy kod wygenerowany przez aplikację mobilną, a następnie potwierdzić operację w aplikacji).

Notabene – dokładnie taki sam manewr, z opłatą za „niskie” wypłaty z bankomatów i darmowymi wypłatami w ramach BLIK, kilka miesięcy temu zastosował mBank.

W górę z 7 zł do 8 zł pójdzie opłata dla posiadaczy Konta Rozsądnego i Konta „Rachunki w pakiecie” (to konto zmieni nazwę z dotychczasowej konto „Rachunki bez opłat”) za przelew do innego banku, wykonany w oddziale banku lub w placówce partnerskiej.

Podrożeją też internetowe przelewy ekspresowe dla posiadaczy Konta Rozsądnego i Konta „Rachunki w pakiecie”. Dotychczas przelew do 1000 zł kosztował 1 zł, pomiędzy 1000,01 zł a 2000 zł – 2 zł, pomiędzy 2000,01 zł a 3000 zł – 3 zł a pomiędzy 3000,01 zł a 4000 zł – 4 zł. Teraz przelew do 1000 zł będzie kosztował 3 zł, a na wyższe kwoty – 5 zł. Przelewy w kwotach wyższych niż 5000 zł nadal będą kosztować 5 zł.

Trudniej będzie też klientom z Kontem Internetowym ominąć 6-złotową opłatę za użytkowanie karty. Dotychczas Alior Bank wymagał od nich, aby w tym celu wykonywali miesięcznie transakcje bezgotówkowe kartą w wysokości przynajmniej 100 zł. Teraz ten warunek bank pomnożył przez trzy – w celu uniknięcia opłaty trzeba będzie w sklepach i innych punktach usługowych zapłacić kartą przynajmniej 300 zł.

Alior Bank obniży też posiadaczom Konta Rozsądnego, z 1,5 proc. do 1 proc., stawkę moneybacku - czyli zwrotu za wydatki kartą na zakupy spożywcze. To już drugi taki zabieg w tym roku - pod koniec marca bank ściął moneyback do 1,5 proc. aż z 3 proc. Trochę na pocieszenie, osoby z Kontem Rozsądnym będą mogły od lipca korzystać z programu Mastercard Priceless Specials, umożliwiającego zbieranie punktów za transakcje u partnerów programu.

Jeszcze nie opadł kurz po poprzednich zmianach

Warto przypomnieć, że poprzednie podwyżki w Alior Banku zaczęły obowiązywać niecały miesiąc temu. Od 27 marca w górę poszły m.in. opłaty za wypłaty z niektórych bankomatów (z 3 zł do 5 zł), za obsługę karty do Konta Internetowego (z 4 zł do 6 zł) czy za prowadzenie kont Rachunki Bez Opłat i Konta Rachunki Bez Opłat Plus - z 6 zł do 8 zł.

Jak wynika z danych portalu prnews.pl, na koniec 2016 r. Alior Bank prowadził dla klientów indywidualnych blisko 2 mln kont (w tym niespełna 500 tys. przejęte w zeszłym roku z BPH). 

+++

Zobacz też, z jakimi wyzwaniami muszą się liczyć prowadzący własny biznes w Polsce: