Czego rodzice życzą dzieciom na przyszłość? Etatu i mieszkania. Własny biznes? Studia? Pasje? Takich marzeń jest coraz mniej

Dobra praca w stabilnej firmie, mieszkanie, skończone studia i realizacja pasji. Takie są, jak wynika z badania Deutsche Banku, cztery czołowe marzenia dotyczące przyszłości materialnej i zawodowej, których spełnienia w przypadku dzieci życzą sobie polscy rodzice.

Porównanie wyników tegorocznego badania z tym zrealizowanym rok temu nasuwa ciekawe konkluzje. Mocno spadła liczba deklaracji o życzeniu, aby dziecko skończyło studia oraz aby realizowało swoje pasje.

Ponadto, o ile rok temu odpowiedzi dotyczących dobrej pracy w stabilnej firmie oraz własnego biznesu było mniej więcej tyle samo (35-37 proc.), o tyle w tym roku marzenie o stabilnym i dobrym etacie bije na głowę to o własnej firmie (54 proc. vs. 25,6 proc.). Wyniki nad wyraz ciekawe, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że na podstawie jednego badania zbyt daleko idących wniosków nie ma co wyciągać.

.. Miko

Przed marzeniem wyłącznie o etacie dla swojego dziecka przestrzega prof. dr. hab. Małgorzata Bombol z SGH. - Pragnienie, by dzieci otrzymały pracę w stabilnej firmie, rzecz jasna daje poczucie bezpieczeństwa, lecz ex ante pozbawia je możliwości „przetrenowania” takich umiejętności, jak dostosowanie do zmiennych warunków otoczenia, lepsze zarządzanie własnym budżetem w warunkach niepewności itp. Dobrze jest więc marzyć o stabilnym zatrudnieniu naszych dzieci, ale nie pozbawiać ich zawczasu skłonności do zmian – komentuje ekspertka.

To nie jedyna porada, jaką Deutsche Bank ma dla rodziców. W sześciu krokach radzi, aby wyrabiać u dziecka potrzebę systematycznego oszczędzania i rozwijać u niego wiedzę o finansach osobistych.

1. Daj dobry przykład

Ważne, by od najmłodszych lat dawać dzieciom dobry przykład, bo one bacznie obserwują rodziców. Co za tym idzie, warto rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, w prostych słowach tłumaczyć, czym jest oszczędzanie i inwestowanie. Dobrym sposobem jest umawianie się, że kieszonkowe (lub przynajmniej jego część) będziemy wpłacać na konto lub lokatę, na których pieniądze będą „zarabiać”. Taki przykład będzie znakomitą lekcją finansów.

2. Zacznij od kieszonkowego

Jak dowodzą badania, prawie 70 proc. rodziców nie ma w zwyczaju dawania dzieciom nawet drobnych kwot na codzienne wydatki. Tymczasem przez kontakt z pieniędzmi dzieci uczą się trudnej sztuki dokonywania wyborów, ale przede wszystkim tego, że ilość pieniędzy jest ograniczona.

3. Naucz planowania

Włącz dziecko w planowanie rodzinnego budżetu. Można też aktywnie zaangażować dziecko w oszczędzanie na wspólny cel. Jeśli np. zbieramy na nowy samochód, trzeba będzie zrezygnować z kilku wyjść do kina, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na ten większy wydatek.

4. Chodź z dzieckiem na zakupy

Pokaż, jak porównywać ceny w sklepach i co daje systematyczne odkładanie zaoszczędzonych środków.

5. Ucz się sam

Dokształcaj się. Pogłębiaj informacje o produktach finansowych, dowiedz się, jakie skutki niosą konkretne umowy.

6. Bądź systematyczny

Przede wszystkim jednak pracuj nad systematycznością. Jeśli dajesz kieszonkowe, dawaj je tego samego dnia. Jeśli oszczędzasz, przekazuj co miesiąc na ten cel taką samą kwotę pieniędzy. I nie próbuj korzystać z tych pieniędzy, póki nie dotrzesz do celu. Zbierasz pieniądze na wkład własny nowego mieszkania dla swojego dziecka? Świetnie. Poszukaj produktu, który zmusi Cię do systematyczności.

Więcej o: