Dowód w zastaw za kajak? Uwaga, możesz mieć na głowie cudzy kredyt

Ruszył sezon wakacyjny. Jedziesz nad jezioro lub zalew i chcesz wypożyczyć np. kajak czy rower wodny? Pamiętaj, że pracownik wypożyczalni sprzętu żądając od ciebie pozostawienia w zastaw dowodu osobistego łamie prawo. Ciebie może to też wpędzić w kłopoty.

Dlaczego dowód pozostawiony w zastaw to ryzyko?

Utrata kontroli nad dowodem osobistym (czy innym dokumentem tożsamości – np. prawem jazdy) to otwarta furtka do kradzieży tożsamości. Ktoś posługując się naszym dowodem osobistym może zaciągnąć na nasze dane pożyczkę, podszyć się pod nas na portalach aukcyjnych albo wypożyczyć samochód z intencją kradzieży.

To dlatego zagubiony dokument tożsamości należy natychmiast zastrzec. A oddanie go w zastaw np. za wypożyczany sprzęt sportowy, leżaki, łyżwy (to raczej w zimie) czy audioprzewodniki w muzeum to tym bardziej niebezpieczne zachowanie.

- Istnieje ryzyko, że ktoś podobny do nas pojawi się w placówce banku z naszym dowodem. Przy kilkuletnich dokumentach, ze starszym zdjęciem, zagrożenie jest jeszcze wyższe - ostrzega Marcin Gozdek z Biura Informacji Kredytowej. Ekspert dodaje, że nawet skan, ksero czy też zdjęcie dowodu osobistego zrobione telefonem mogą posłużyć do oszustwa.

W tym miejscu należy przypomnieć, że umowa pożyczki zawarta przez oszusta w świetle prawa nie jest wiążąca. Jednak taka sytuacja może i tak napędzić sporo strachu, a jej odkręcenie dużo czasu. Sprawa może wyjść na jaw dopiero gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty, potem może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne. Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej lub biurach informacji gospodarczej mogą być przeszkodą do zaciągnięcia własnych, „planowanych” kredytów, może też oznaczać problem np. z podpisaniem umowy o abonament z firmą telekomunikacyjną.

Policja co roku odnotowuje grubo ponad 10 tys. przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby

Pracownik wypożyczalni popełnia wykroczenie

Inna sprawa, że zgodnie z prawem (dokładnie - z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych) żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw jest wykroczeniem karanym ograniczeniem wolności do jednego miesiąca albo grzywną.

Co zatem dawać w zastaw zamiast dokumentu tożsamości? Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych radzi, aby ograniczyć się do podania imienia, nazwiska i adresu zamieszkania – to już jest wystarczające, aby właściciel wypożyczalni mógł dochodzić ewentualnych roszczeń z tytułu kradzieży. Zgodne z prawem jest także żądanie pozostawienia kaucji.