Ucierpiałeś w nawałnicy, przez rok nie musisz spłacać kredytu. Miły gest polskiego banku

PKO Bank Polski postanowił zaoferować nawet roczne zawieszenie rat kredytów hipotecznych czy pożyczek gotówkowych klientom, którzy ucierpieli w zeszłotygodniowych nawałnicach.

Propozycja dedykowana jest klientom z województw objętych zniszczeniami, tj. kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Oferta polega na zawieszeniu spłaty rat kredytów i pożyczek hipotecznych oraz gotówkowych do 12 miesięcy. Aby z tego rozwiązania skorzystać, należy w oddziale banku podpisać darmowy aneks do umowy. O zawieszenie spłaty kredytu albo pożyczki można wnioskować do końca lutego 2018 roku. Bank obiecuje, że decyzję podejmie wyłącznie na podstawie wniosku klienta, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Ponadto PKO Bank Polski odstąpił od udzielania każdorazowo zgód na wypłatę odszkodowań do 5 tys. zł z tytułu ubezpieczeń nieruchomości, z cesją na rzecz banku. Bank pozwala na samodzielne wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli poszkodowanym.

Cesja polisy na bank jest jedną z form zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Sprawia, że w razie ewentualnej szkody to bank pierwszy otrzymuje pieniądze. O ile jednak np. w przypadku całkowitej szkody (np. dom doszczętnie spłonie) środki z polisy idą na spłatę kredytu, o tyle przy „mniejszych” stratach bank może wyrazić zgodę, żeby ubezpieczyciel to klientowi przekazał pieniądze na pokrycie szkód.

Opisane udogodnienia dotyczą zarówno kredytobiorców w PKO Banku Polskim, jak i PKO Banku Hipotecznym. Standardowo, bank umożliwia zawieszenie spłaty pożyczek gotówkowych na maksymalnie 3 miesiące. Nawet na 36 miesięcy można maksymalnie zawiesić spłatę kapitału od kredytu hipotecznego – ale odsetki trzeba wówczas płacić cały czas.

- Ogrom zniszczeń, który dotknął mieszkańców wielu regionów Polski nie może pozostawić nas obojętnymi. Mamy nadzieję, że nasza propozycja będzie dla klientów poszkodowanych w nawałnicach dodatkowym wsparciem - mówi Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego PKO Banku Polskiego.

Także ubezpieczyciele idą poszkodowanym w nawałnicach na rękę. Przykładowo, PZU uruchomił specjalną ścieżkę przyspieszonych wypłat, w wielu przypadkach wypłaty są dokonane bez ekspertyzy rzeczoznawców. 

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]