Jak działają lokaty dla łowców wisienek?

Promocyjne oferty banków to z reguły sposób dla instytucji na pozyskanie nowych klientów. Jednak jeśli chcemy żeby nasze oszczędności wypracowały najwyższe zyski, powinniśmy się zacząć interesować takimi promocjami i być może zostać. łowcami wisienek.

Banki od czasu do czasu organizują akcje specjalne, w których chcą pozyskać nowych klientów lub wynagrodzić stałych i zachęcić do założenia kolejnego depozytu. To naturalny sposób na zainteresowanie swoją ofertą konsumentów, którzy szukają nowej lokaty i skusi ich dodatkowa premia gotówkowa. To oczywiście perspektywa banku, ale druga strona tego układu to konsumenci, którzy po prostu szukają najlepszych lokat. Wśród nich są ci, którzy regularnie analizują oferty i szukają tytułowych „wisienek”. 

Kim jest łowca wisienek?

Branża finansowa określa w ten sposób klientów, którzy przerzucają swoje środki z banku do banku, zawsze wykorzystując aktualne promocje i najlepsze oferty. Łowca lub inaczej „wyjadacz” wisienek to klient, który co chwilę szuka najlepszych okazji na rynku, żeby zmaksymalizować zysk w skali roku. Takich klientów nie jest wielu w skali kraju, ale dzięki systematyczności i „polowaniu” na promocje, zarabiają na produktach bankowych dużo więcej niż klient masowy, który czeka na standardową ofertę, jaką dostanie od banku.

Ty też możesz lepiej zarabiać

Żeby zostać łowcą wisienek, trzeba tak naprawdę trochę czasu i zaangażowania w analizowanie ofert. Wystarczy regularnie przeglądać oferty banków i aktywnie zarządzać środkami na depozytach. Jeśli jakaś lokata dobiega końca, powinniśmy już aktywnie szukać kolejnego depozytu, gdzie można przenieść pieniądze i najlepiej uzyskać z tej okazji premię. Im mniej czasu pieniądze pozbawione są oprocentowania, tym lepiej. Możemy też dzielić nasze środki na mniejsze części, żeby móc na przykład część pieniędzy lokować na depozyty 6-mieięczne, a część na 3-miesięczne. To tutaj występuje najwięcej promocji, nie znajdziemy ich z reguły wśród lokat rocznych.

Oprocentowanie plus premia

W czasie niskich stóp procentowych, gdy oprocentowanie depozytów jest mizerne, każda premia gotówkowa za założenie depozytu powoduje, że produkt staje się dużo bardziej atrakcyjny. Jeszcze kilka miesięcy temu niskie stopy procentowe nie przeszkadzały tak bardzo klientom, ponieważ nie mieliśmy w gospodarce inflacji. Teraz, gdy inflacja przekracza 2 proc., każdy punkt procentowy na lokacie lub premia gotówkowa jest na wagę złota.

Jak analizować oferty?

Lokaty dla wyjadaczy wisienek mają z reguły dwa elementy, na które musimy zwrócić uwagę i dokładnie je przeliczyć: oprocentowanie nominalne lokaty oraz dodatkową premię.

Żeby ocenić prawidłowo, czy oferta jest atrakcyjna, warto liczyć zyski w gotówce, a nie tylko procentowo. Przykładowo, mając ofertę z oprocentowaniem 2.5 proc., możemy wyliczyć, ile dostaniemy odsetek i zestawić łatwo ten wynik z lokatą, która oferuje premię gotówkową. Ta sama kwota włożona na lokatę z dodaną do niej premią gotówkową pokażą czarno na białym, na którym depozycie realnie dostaniemy więcej pieniędzy.

Koniec końców, zależy nam na tym, aby zmaksymalizować zysk w skali roku. Może się zatem okazać, że warto założyć nawet kilka różnych lokat w jednym roku, aby średni zysk wyszedł finalnie wysoki.

Toyota Bank dla łowców wisienek

Do końca lutego trwa akcja specjalna w Toyota Banku. Bank w swojej ofercie depozytowej ma 2 produkty z dodatkowymi premiami gotówkowymi dla Klientów.

Pierwszy produkt to Lokata Sprint, którą można założyć na 180 dni z minimalną wpłatą 3 tys. zł i maksymalną 18 tys. zł. Jest oprocentowania na poziomie 2,5 proc. w skali roku. Drugi depozyt to Lokata Plus. Można ją założyć na 9 miesięcy i jest oprocentowana na poziomie 2 proc. Minimalna kwota depozytu to 5 tys. zł.

Za skorzystanie z obydwu produktów każdy nowy klient otrzyma 140 zł premii, a obecny klient banku 70 zł.

Warto sprawdzić dokładnie Kalkulator Korzyści i obliczyć jaki realnie zysk otrzymamy za założenie obu produktów na wybrane przez siebie kwoty pieniężne. Symulacja policzy oprocentowanie nominalne depozytów wraz z bonusem finansowym.

Każdy uczestnik promocji może dodatkowo otrzymać 50 zł za każde skuteczne polecenie oferty znajomym, którzy także zechcą skorzystać z oferty banku i będą nowymi klientami.