Spółki ze "stajni Czarneckiego" z kolejnym rewolucyjnym pomysłem. Przekona przedsiębiorców?

Chmura Faktur - czyli darmowa platforma do wystawiania, przechowywania i przesyłania dokumentów księgowych - to najnowsze przedsięwzięcie zaprezentowane właśnie przez firmę księgowo-doradcza Tax Care oraz Grupę Idea Bank. Obie spółki należą do Getin Holdingu, którego większościowych akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Idea Bank, niemal wszyscy przedsiębiorcy w Polsce przechowują dokumenty księgowe w wersji papierowej. To wszystko pomimo, że aż ok. 30 proc. faktur wystawianych jest online. Innymi słowy – wielu przedsiębiorców, nawet jeśli dostaje faktury drogą elektroniczną, to potem drukuje je i gromadzi w przepastnych tomach. Jak wynika z danych Idea Banku, rocznie w Polsce wystawia się 1,5 mld faktur, a ręcznie na papierze nadal wystawia się w Polsce około 15 mln faktur rocznie.

Tymczasem Grupa Idea Bank i Tax Care postanowili spróbować zawalczyć z papierowymi fakturami i wręcz wyeliminować je z  życia gospodarczego w Polsce. W tym celu uruchomiły właśnie platformę Chmura Faktur.

Chmura Faktur służy do wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur – za darmo i bez limitów dokumentów. Jest zintegrowana z systemami administracji publicznej (REGON, rejestr płatników VAT). Tax Care zapewnia, że platforma jest „superbezpieczna”, jako że spełnia standardy informatyczne bankowego systemu transakcyjnego, ponadto tworząc środowisko, w którym dokumenty przekazywane są kontrahentom w formie linków chronionych hasłem, a nie załączników.

Platforma ma charakter otwarty. - Zapraszamy do korzystania z niej wszystkich przedsiębiorców, biura księgowe, konsumentów oraz administrację publiczną. Wierzymy, że Chmura Faktur stanie się jedyną w swoim rodzaju siecią przedsiębiorców - komentuje Tobiasz Bury, prezes Idea Banku.

Spółki nie ukrywają, że moment startu Chmury Faktur nie jest przypadkowy. „Od stycznia wszystkie firmy będące płatnikami VAT zobowiązane są do prowadzenia elektronicznej ewidencji tego podatku w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od lipca z kolei każdy przedsiębiorca rozliczający VAT będzie przekazywać fiskusowi wszystkie faktury w wersji elektronicznej” – tłumaczą Idea Bank i Tax Care.

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]