Duża niespodzianka dla klientów BZ WBK. Czyżby zmiany prawne miały wywołać bardzo pozytywny efekt na rynku?

Bank Zachodni WBK poinformował o zmianach w tabeli opłat od 8 sierpnia br. Największą jest zniesienie opłat za przelewy ekspresowe z flagowego Konta Jakie Chcę. Możliwe, że wkrótce nowości na korzyść klientów w bankach w Polsce będzie więcej.

Największą niespodzianką i nowością w zapowiedzianej zmianie w tabeli opłat w BZ WBK jest zniesienie opłat za przelewy ekspresowe Express Elixir, Przelew24 oraz BlueCash. To absolutne wyjście przed szereg, bo usługa natychmiastowego transferu środków na konto w innej instytucji jest płatna w każdym banku, i zwykle kosztuje ok. 5 zł. Dotychczas wyjątkowy był m.in. Idea Bank, który na Koncie Idealnym udostępnia dwa pierwsze przelewy ekspresowe w miesiącu za darmo. Teraz BZ WBK to przebija.

Drugą ważną zmianą na plus jest zniesienie opłat za wypłaty z bankomatów za granicą dla osób do 26. roku życia. Tutaj również chodzi o posiadaczy „flagowego” w BZ WBK Konta Jakie Chcę oraz karty do niego - czyli Karty Dopasowanej. Dotychczas taka wypłata kosztowała 5 zł. Dla osób w wieku powyżej 26 lat nadal opłata za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą będzie wynosiła 10 zł.

Pomniejsze „poprawki” w TOiP to np. zniesienie opłaty za zlecenie stałe (wcześniej 0,50 zł) czy brak opłaty za sprawdzenie w bankomacie salda na karcie kredytowej (dotychczas 2 zł).

Wśród negatywnych zmian z pewnością należy wspomnieć przede wszystkim o zdecydowanym pogorszeniu warunków wypłat z „obcych” bankomatów (czyli nienależących do sieci BZWBK24) dla posiadaczy starszych kart, będących tylko w obsłudze, ale już nie w ofercie banku. Wcześniej, w zależności od karty, sporo bankomatów (np. te należące do sieci Cashzone, banku Millennium czy PKO BP) było darmowych albo kosztowało 2-5 zł. Teraz wprowadzono opłatę 4 proc. wartości operacji we wszystkich „obcych” bankomatach”. Ta zmiana może być szczególnie bolesna dla osób wypłacających jednorazowo wyższe kwoty. Zastąpienie opłaty „ryczałtowej” - czyli niezależnej od kwoty wypłaty - opłatą procentową sprawi, że pobranie z bankomatu np. kwoty 3 tys. zł nie będzie już kosztowało 0, 2 czy 5 zł, ale aż 120 zł. Taka zmiana to dosyć popularny wśród banków sposób na „sugerowanie” klientom, aby przerzucili się na inne, nowsze, flagowe rachunki w ich ofercie.

Jak BZ WBK poinformuje o opłatach?

Z powodu konieczności informowania klientów o zmianach na tzw. trwałym nośniku, część klientów dostanie zmiany… listownie, z nową tabelą opłat i prowizji na płycie CD. To „patent” wykorzystywany przez BZ WBK nie pierwszy raz, zresztą ostatnio podobnie robił m.in. PKO Bank Polski.

Żeby klientom Banku Zachodniego WBK nie przykrzyło się przeglądanie nowego wykazu opłat, na płycie bank dodał także… koncert skrzypcowy nagrany z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Nowocześniej (choć już niestety bez koncertu skrzypcowego) o zmianach zostaną poinformowali klienci, którzy podpisali porozumienie o dostarczaniu informacji drogą elektroniczną. Oni otrzymują regulacje w postaci plików pdf z kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, spełniających wymóg nośnika trwałego.

Pliki są przechowywane w specjalnej przestrzeni archiwum, którego podstawę stanowią macierze WORM. Klienci mogą przeglądać regulacje, zapisywać je na swoich dyskach i zarządzać nimi nawet po zamknięciu rachunku bankowego. Bank gwarantuje dostęp do nich w specjalnym serwisie zwanym Elektronicznym Kanałem Kontaktu

- tłumaczy BZ WBK.

Termin zmian w BZ WBK chyba nie jest przypadkowy

Przypomnijmy, że najpóźniej 8 sierpnia w ofercie każdego banku i SKOK-u w Polsce powinien znaleźć się tzw. podstawowy rachunek płatniczy. To wymóg unijnej dyrektywy. W jego ramach darmowe będzie musiało być:

* prowadzenie takiego konta

* użytkowanie karty

* przynajmniej 5 przelewów (w tym zleceń stałych) w miesiącu

* wszystkie wypłaty z bankomatów danego banku

* przynajmniej 5 wypłat z „obcych” bankomatów (czyli nienależących do sieci banku)

Co więcej, choć po przekroczeniu limitów darmowych wypłat czy przelewów będą mogły już być pobierane opłaty, to NIE MOGĄ być one wyższe niż na innych rachunkach w tym banku.

Podstawowy Rachunek Płatniczy - podstawowe cechyPodstawowy Rachunek Płatniczy - podstawowe cechy grafika Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Czytaj więcej: Podstawowy rachunek płatniczy już niebawem w każdym polskim banku. Masz dosyć opłat za konto? To może być rozwiązanie

To wszystko sprawia, że podstawowy rachunek płatniczy będzie ciekawą opcją m.in. dla mniej ubankowionych klientów. Ci mogą pozamykać swoje dotychczasowe rachunki, aby otworzyć PRP (rachunek podstawowy będzie musiał być jedynym kontem danego klienta, nie będzie można mieć rachunku podstawowego i innego w innym banku).

W bankach oficjalnie mówią, że rachunku podstawowego się nie boją i że darmowe konta mają już w ofercie od dawna (i to prawda, choć niemal każdy ma „warunki darmowości”, czyli np. określone wpływy albo aktywność w transakcjach kartą, żeby konto/karta/bankomaty były darmowe). - Przypuszczamy, że większość klientów wybierze inne konta, które - jeśli chodzi o ofertę cenową - są zbliżone do rachunku podstawowego, ale dają więcej możliwości, są nowocześniejsze i nierzadko wyposażone w dodatkowe atrakcje, np. zwroty za płatności, bonusy, nagrody za aktywność” – tak niedawno odpowiadał mi Błażej Mika, dyrektor departamentu produktów płatniczych i relacji z partnerami w BZ WBK.

Możliwe jednak, że ryzyko odpływu części klientów z precyzyjnie projektowanych kont do rachunku narzuconego przez prawo jest w bankach żywe. Efektem tego, może nas – klientów banków - czekać runda uatrakcyjniania ofert, np. obniżania niektórych opłat na flagowych rachunkach czy promocje dla osób zakładających rachunki (premie, zwrot części wydatków kartą itd.). Odważny ruch BZ WBK z darmowymi przelewami ekspresowymi może być jedną z „jaskółek” nadchodzących zmian.

Młodzi na celowniku

Co więcej, warto również zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie banki szczególnie chętnie dbają o najmłodszych klientów – tych do ok. 26 lat. To oczywiście czas, kiedy większość osób zakłada swoje pierwsze rachunki bankowe. A że zamysł podstawowego rachunku płatniczego powstał właśnie z myślą o tych klientach jeszcze „nieubankowionych” - to zdaje się, że to właśnie teraz te osoby w wieku ok. 19-26 lat będą w bankach grupą szczególnego „szacunku”, i banki będą robić wiele, żeby zakładali oni nie PRP, ale standardowe rachunki z ich oferty. Takie, do których banki mogą potem dorzucać np. produkty kredytowe, i (co tu kryć) takie, w których potem będą miały większą elastyczność do podnoszenia cen.

Wśród takich ostatnich przykładowych ruchów banków, wycelowanych szczególnie w te osoby dopiero wchodzące w dorosłość, jest np. opisana właśnie obniżka opłat przez BZ WBK za wypłaty z bankomatów za granicą dla osób do 26 lat. A warto pamiętać, że Konto Jakie Chcę – wprowadzone do oferty jesienią ub. r., zakłada także szereg innych „handicapów” dla tych najmłodszych klientów – np. tańsze przelewy czy wypłaty z bankomatów w Polsce. Kilka dni temu nowe konto dla młodych (do 26. roku życia pokazał ING Bank Śląski. W styczniu br. Konto Przekorzystne do swojej oferty wprowadził bank Pekao – i tu też dużo lepiej mają osoby w wieku maksymalnie 26 lat. Mogą korzystać z konta w podstawowych kwestiach zupełnie za darmo - mowa tu m.in. o opłatach za prowadzenie konta, za kartę czy za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

To tylko przykłady z ostatnich miesięcy. Wiele wskazuje na to, że czekają nas ciekawe miesiące na rynku kont osobistych.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]