Lokata Bezkarna w BGŻOptima pod lupą. To jedna z lepszych okazji na rynku

Masz kilka albo kilkanaście tysięcy złotych oszczędności i szukasz króciutkiej lokaty, na 3 miesiące? Najlepsze banki płacą po 3,5-4 proc. I może się okazać, że wcale nie wybierzesz tych ofert na 4 proc.

Gdyby zestawić ze sobą oferty lokat na 3 miesiące we wszystkich bankach w Polsce, to na pierwszym miejscu wylądowałaby Lokata Witaj z oferty Nest Banku i Lokata na Start w Plus Banku. Ich oprocentowanie wynosi 4 proc. w skali roku. W przypadku obu ofert koniecznym warunkiem jest jednak otwarcie konta osobistego – lokata na 4 proc. jest wtedy niejako „w nagrodę”.

Dla osób, które nie chcą otwierać następnego ROR-u w kolejnym bankum mamy inną propozycję. Otóż tuż za plecami Nest Banku i Plus Banku czai się Lokata Bezkarna w BGŻOptima. Jej oprocentowanie wynosi 3,50 proc. w skali roku. Jednocześnie tym, co może mocniej kusić w tej ofercie jest m.in. brak konieczności zakładania konta osobistego (z prostej przyczyny – BGŻOptima jako „oszczędnościowa” marka bankowa nie prowadzi ROR-ów) oraz, a może przede wszystkim, możliwość zerwania lokaty w każdym momencie BEZ UTRATY naliczonych do tego czasu odsetek.

Ale zacznijmy od początku – Lokatę Bezkarną można założyć w internecie wnioskując równocześnie o oszczędnościowe Konto Smart w BGŻOptima – czyli oferta jest dostępna wyłącznie raz. Na Lokacie Bezkarnej można ulokować do 20 tys. zł. Oprocentowanie lokaty, jak już wspomnieliśmy, wynosi 3,5 proc. w skali roku. To oznacza, że np. od 20 tys. zł zarobi się ok. 142 zł odsetek (już po uwzględnieniu 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, czyli „podatku Belki”).

Po zakończeniu Lokaty Bezkarnej pieniądze trafią na oszczędnościowe Konto Smart. Tym, co mocno wyróżnia Lokatę Bezkarną na tle konkurencji jest wspomniany już brak utraty odsetek w przypadku jej zerwania. Minusem jest na to fakt, że… można założyć tylko jedną Lokatę Bezkarną.

Dlaczego zerwanie bez utraty odsetek jest takie fajne?

Zdecydowana, absolutna większość lokat to rodzaj „delikatnego” zakładu czy umowy z bankiem – dostaniesz odsetki, ale pod warunkiem, że dotrzymasz pieniądze do końca. W praktyce więc wygląda to tak, że, owszem, możemy w razie potrzeby wypłacić pieniądze z lokaty wcześniej (co ważne – wszystkie pieniądze, nie można podebrać tylko trochę!), ale wtedy bank anuluje wszystkie naliczone dotychczas odsetki i oddaje tylko wpłaconą na lokatę kwotę. Patrząc z perspektywy banku to sygnał w stylu - „umówiliśmy się, że wpłacasz pieniądze na lokatę na 3 miesiące, my potrzebujemy tych pieniędzy przez 3 miesiące, jeśli zechcesz swoim pieniędzy wcześniej – to łamiesz ustalenia i nie wypłacamy ci wynagrodzenia, czyli odsetek”.

W BGŻOptima na Lokacie Bezkarnej jest inaczej, bo jeśli nagle będziemy potrzebowali pieniędzy włożonej w nią (wyższa konieczność szybkiego, dużego wydatku – np. zakupu nowej lodówki itd.) to dostaniemy tę część odsetek, którą bank zdążył nam naliczyć. Czyli przykładowo, jeżeli zerwiemy ją po 1,5 miesiąca (czyli połowie czasu jej umownego trwania), dostaniemy połowę odsetek – np. ok. 71 zł przy lokacie na 20 tys. zł.

Dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe gdzie indziej?

Być może ktoś zwróci uwagę, że Lokata Bezkarna to trochę „nagroda” dla osób, które założą konto oszczędnościowe Smart w BGŻOptima. A to prawie taki sam warunek jak lokaty-prezenty za założenie ROR-u jak np. w Nest Banku czy Plus Banku. Spróbuję Was przekonać, że to jednak trochę coś innego.

Po pierwsze, konto oszczędnościowe Smart w BGŻOptima jest darmowe – nie trzeba więc się stresować, że zaraz będą jakieś opłaty, że trzeba mieć jakieś wpływy, że kolejna karta w portfelu, że ileś trzeba wydać tą kartą i tak dalej. W przypadku kont osobistych takie obawy są. A po drugie – no to jest jednak konto oszczędnościowe, zarabia się na nim. Oczywiście, może nie kokosy, ale zawsze, ziarnko do ziarnko. Teraz standardowe oprocentowanie konta Smart to 0,70 proc., ale w ramach promocji dla nowych środków (czyli ostatnio wpłaconych – a jeśli dopiero otwieramy konto, to dla wszystkich!) 2,60 proc. Takie promocje dla nowych środków są w BGŻOptima często, więc regularnie dopłacając pieniądze można się na nie łatwo załapywać.

Jest też jeszcze jeden powód, dla którego cenię sobie posiadanie konta oszczędnościowego akurat w BGŻOptima. W przypadku kont oszczędnościowych w bankach, w których mam też rachunek osobisty, mam problem z „podbieraniem” pieniędzy. Oszczędności na koncie oszczędnościowym wcale nie są daleko – wystarczy raptem kilka kliknięć w aplikacji mobilnej banku w kolejce do kasy, żeby już były na ROR-ze i można było nimi płacić. Z kontem oszczędnościowym w BGŻOptima (nie mając konta osobistego w BGŻ BNP Paribas) jest o tyle inaczej, że faktycznie wpłacone tam pieniądze jest jednak ciężej przelać z powrotem na ROR. A o to w końcu w koncie oszczędnościowym chodzi!