300 zł na zakupy w Hebe do zgarnięcia. Warunkiem karta od Citi Handlowy

Do końca października trwa w banku Citi Handlowy promocja, w ramach której osoby decydujące się na bezpłatną kartę kredytową otrzymają kartę podarunkową o wartości 300 zł na zakupy w Hebe. Drogerii tej sieci jest już w Polsce ponad 200.

Jak wziąć udział w promocji?

Aby wziąć udział w promocji, należy zawnioskować, a potem oczywiście otrzymać kartę kredytową Citi Simplicity od banku Citi Handlowy. W tym celu najpierw należy wypełnić wniosek na dedykowanej stronie (to ważne - nie każdy wniosek na stronie Citi jest premiowany!). Należy w nim podać swoje imię, nazwisko, PESEL, e-mail i numer telefonu. Następnie należy oczekiwać telefonu od doradcy bankowego. Ten przeprowadzi przez proces wnioskowania o kartę kredytową. Konieczne będzie jeszcze przesłanie do banku dokumentu dochodowego - najczęściej chodzi o zaświadczenie o zatrudnieniu i miesięcznych zarobkach.

Weź udział w promocji >>>

Potem trzeba oczekiwać na pozytywną decyzję banku. Chodzi wszak o kartę kredytową, czyli jakby nie patrzeć – produkt kredytowy. A to oznacza, że część osób karty może nie otrzymać, bo bank nie zdecyduje się podejmować ryzyka. Co może zdyskwalifikować? Przede wszystkim zła historia kredytowa, czyli niespłacone (albo spłacone z dużym opóźnieniem) zadłużenie. Ale może też chodzić np. o wiek, zarobki czy staż pracy. Podstawowe warunki, jakie stawia Citi Handlowy, to m.in. wiek minimum 21 lat, dochody netto min. 1200 zł miesięcznie oraz zatrudnienie w obecnej firmie wynoszące przynajmniej 3 miesiące (albo działalność gospodarcza prowadzona min. 2 lata i dochody netto min. 2500 zł).

W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej Citi Handlowy przysyła do klienta kuriera z umową oraz kartę kredytową Citi Simplicity.

UWAGA! Z promocji mogą skorzystać osoby, które w Citi Handlowy jeszcze nigdy nie miały karty kredytowej, ewentualnie pozbyły się jej przed końcem maja 2015 r. Jeśli ktoś po 1 czerwca 2015 roku posiadał w tym banku główną kartę kredytową, niestety w promocji z voucherem 300 zł do Hebe nie może wziąć udziału.

Jak zdobyć kartę podarunkową do Hebe?

Aby otrzymać kartę podarunkową do Hebe, o wartości 300 zł, należy spełnić dwa proste warunki. Po pierwsze, najpóźniej do końca drugiego miesiąca kalendarzowego po podpisaniu umowy o kartę (czyli np. do końca listopada, jeśli umowę podpiszemy w październiku) należy zalogować się chociaż raz do serwisu bankowości internetowej Citibank Online lub aplikacji mobilnej Citi Mobile.

Po wtóre - należy dokonać w miesiącu kartą kredytową przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych (czyli np. płatności w sklepie stacjonarnym albo internetowym, ale nie wypłata z bankomatu). Ten warunek trzeba również spełnić najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego po miesiącu podpisania umowy o kartę (czyli jeśli umowa została podpisana w październiku, to warunek trzeba spełnić w październiku albo listopadzie).

Po spełnieniu obu warunków gwarantowane jest otrzymanie elektronicznej karty podarunkowej o wartości 300 zł na zakupy w drogeriach Hebe. Zostanie ona przesłana poprzez system bankowości internetowej Citi Handlowy do końca kolejnego miesiąca po spełnieniu warunków.

Aby móc zrealizować kartę podarunkową w trakcie zakupów w sklepie Hebe, koniecznie będzie podanie jej numeru. 300 zł na karcie można wydawać w częściach, niekoniecznie podczas jednej wizyty i tylko w jednym sklepie. Należy tylko pamiętać, że karta na półroczny okres ważności.

Karta Citi Simplicity - opłaty, koszty

Wydanie i prowadzenie karty kredytowej Citi Simplicity jest darmowe, bez konieczności spełniania żadnych warunków. Po prostu - nic się nie płaci i kropka. Są natomiast inne, poboczne opłaty np. za wypłaty z bankomatów, za rozłożenie danej transakcji na raty, za przewalutowanie transakcji zagranicznej itd.

Poza tym oczywiście trzeba pamiętać o oprocentowaniu transakcji kartą kredytową. Wynosi ono 10 proc. w skali roku. Jeśli natomiast ktoś będzie stosunkowo szybko regulował zadłużenie na karcie kredytowej, nie zostanie obciążony. Obowiązuje bowiem tzw. okres bezodsetkowy.

Co to jest okres bezodsetkowy? Po każdym miesiącu (tzw. okresie rozliczeniowym) bank przesyła podsumowanie tego, ile wydaliśmy kartą kredytową. Podaje przy tym datę, do której należy dokonać spłaty zadłużenia. To ok. 25 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego. Jeśli w tym czasie spłacimy całe zadłużenie na karcie, bank nie pobierze żadnych odsetek. Dlatego jest to tzw. okres bezodsetkowy.

Dopiero jeśli nie spłacimy całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, bank zacznie naliczać odsetki. Co ważne, naliczy je także wstecz, od dnia wykonania danej transakcji, a nie od zakończenia okresu bezodsetkowego. Nie można też w danym miesiącu w ogóle nie oddać ani grosza z zadłużenia na karcie. Obowiązuje bowiem tzw. "spłata minimalna". Bank w zestawieniu transakcji po każdym miesiącu poda tę minimalną wysokość kwoty, którą trzeba oddać. Będzie to kilka procent łącznego zadłużenia - dokładna kwota będzie zależeć m.in. od wysokości naliczonych odsetek, ewentualnych zaległości itd. Bank Citi Handlowy podaje, że co miesiąc minimalna kwota do zapłaty wynosi nie mniej niż 30 zł.

<<< Weź udział w promocji >>>

Karta kredytowa ogólnie - warto czy nie?

Karta kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, jest produktem kredytowym. Oznacza to, że korzystając z niej de facto płacimy pieniędzmi należącymi do banku. Potem trzeba to zadłużenie zwrócić. Zaletą karty kredytowej jest to, że ma okres bezodsetkowy, czyli tak naprawdę spłacając ją zawsze w terminie można skorzystać z całkowicie darmowego kredytu.

Z tym, że karta kredytowa to produkt kredytowy, wiąże się też jednak oczywiście zagrożenie, że kogoś będą „kusić” dodatkowe pieniądze w zasięgu ręki. Jeśli ktoś ma skłonności do wydawania pieniędzy z myślą „jakoś to będzie, dziś zaszaleję”, to karta kredytowa jest dla niego zdecydowanie złym wyborem! Taka osoba może skończyć w spirali zadłużenia.

Ktoś może zadać całkiem zasadne pytanie - po co mieć kartę kredytową? Przecież najlepiej w ogóle nie korzystać z żadnych produktów kredytowych, a wyłącznie z pieniędzy, które są naprawdę nasze na koncie osobistym. Oczywiście, to rozumowanie jak najbardziej słuszne, natomiast można wyobrazić sobie kilka sytuacji, w których karta kredytowa może się przydać.

Po pierwsze - to właśnie możliwość skorzystania z promocji takich jak ta, i otrzymanie w bardzo łatwy sposób vouchera na zakupy w drogeriach Hebe. Bonusów i okazji dla posiadaczy konkretnej karty w danym banku jest mnóstwo. Sama karta Citi Simplicity oferuje zniżki nawet o 50 proc. w blisko 5 tys. sklepach i punktach współpracujących z programem rabatowym Citi Specials. Dobierając więc odpowiednią kartę do odpowiednich zakupów można sporo zaoszczędzić.

Po drugie - karta kredytowa to trochę pieniądze na „czarną godzinę”, gdy trzeba pokryć pilny, niespodziewany wydatek, np. kupić nową pralkę. Oczywiście najlepiej to zrobić w sytuacji, gdy wiemy, że choć teraz nie mamy na tyle środków na koncie osobistym, żeby tę pralkę kupić, ale gdy za kilkanaście dni wpłynie pensja, to zadłużenie na karcie szybko uda się spłacić. A nawet jak nie od razu po wpływie pensji, to np. po trochu przez 2 czy 3 miesiące – wtedy odsetki też jeszcze nie będą zbyt uciążliwe. Koniecznie natomiast trzeba karty używać ze świadomością, że nie zachwieje ona stabilnością w naszym budżecie domowym.

Po trzecie - niektóre osoby korzystają z karty kredytowej (oczywiście regularnie w całości ją spłacając), bo chcą w ten sposób zbudować sobie dobrą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. To wcale nie takie głupie, bo gdy za rok czy dwa taka osoba będzie chciała np. zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, nie będzie już dla banków osobą anonimową. Te bowiem zajrzą do BIK i zobaczą, że ten klient wzorowo wywiązywał się z regulowania zobowiązań. Osoby bez historii kredytowej takiego zaufania w bankach nie wzbudzają.

Reprezentatywny przykład dla Karty Kredytowej Citibank Simplicity. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania 10,47% (RRSO) przy założeniu: całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 12000 zł, całkowita kwota do zapłaty 12659,89 zł., zmienne oprocentowanie nominalne 10% w skali roku, całkowity koszt kredytu 659,89 zł. (w tym opłata roczna za wydanie karty płatniczej będącej Kartą główną i za obsługę karty kredytowej będącej Kartą główną 0 zł, odsetki 659,89 zł.), 12 miesięcznych rat równych w wysokości po 1054,99 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29/06/2018 na reprezentatywnym przykładzie.