Kurs CNY - yuan renminbi (Chiny)

0,5906 -0,0019 -0,32% 25.09.2023
Średni kurs: 0,5827
Zmiana: +0,0247 +4,36%
Min: 0,5634 31.08.2023
Max: 0,5999 12.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 24.08.2023 - 25.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Juan chiński - jedna z najstarszych walut na świecie. Jaka jest jej historia?

Juan chiński - co wiesz o jego historii?

Chińczycy swoją walutę nazywają renminbi, co oznacza "waluta ludowa". Określenie renminbi powstało w okresie komunizmu, gdzie chciano podkreślić ludowy charakter pieniądza. Natomiast juan jest starszą nazwą, bo pochodzi jeszcze z cesarskich Chin. Co ciekawe - jest to jedna z najstarszych walut na świecie, bo historia sięga aż ok. 3000 lat wstecz, co potwierdzają znalezione w Anyang monety datowane na 900 r. p.n.e. Przez wiele setek lat metalem wykorzystywanym do produkcji monet był brąz. Miało to miejsce w czasie panowania dynastii Zhou, Wei, Qui, Qi, Zhao, Yan i Cho. Zmiana nastąpiła dopiero za panowania Qin Shi Huanga. Wprowadził on monetę okrągłą i wykonaną z miedzi, w której na środku wycięty był kwadrat. Pozostałe waluty zostały wycofane. Pierwsza waluta papierowa pojawiła się dopiero w latach 1271 - 1368. Chińczycy nie wprowadzili tu parytetu żadnego metalu szlachetnego, co szybko spowodowało inflację. Podobna historia miała niestety potem miejsce również za panowania dynastii Ming. Z kolei za panowania dynastii Qing funkcjonowały zarówno monety srebrne, jak i miedziane. Juan chiński pojawił się w 1889 r. Następnie w 1914 r. doszło do obalenia dynastii Qing i powstała Republika Chińska. Wprowadzono też nową walutę ? srebrnego dolara, ale w 1936 r. zrezygnowano z tego kruszcu i bito monety z miedzi i niklu, a od 1940 r. z aluminium. W 1935 r. istniały cztery banki, które mogły emitować walutę. Były to: Bank of China, Bank of Communications, Central Bank of China i Farmers Bank of China. Nową walutą był juan fabi. Pojawiła się także dodatkowa jednostka płatnicza w postaci Customs Gold Units do opłacania towarów importowanych. Po II wojnie światowej juan fabi został zastąpiony złotym juanem, ale niestety nie pomogło to w walce z inflacją. Nie pomogła też późniejsza zamiana na srebro. Krótko potem, po dojściu do władzy przez Komunistyczną Partię Chin, wprowadzono renminbi. W 1948 r. utworzono Ludowy Bank Chin, który ma prawo emisji waluty i miał też funkcje komercyjne. Dopiero w latach 80. XX wieku ta ostatnia funkcja została przydzielona czterem państwowym bankom komercyjnym. Ludowy Bank Chin natomiast zajmuje się dodatkowo rezerwami złota i walut.

Co oznacza skrót CNY?

Zgodnie z ISO 4217 do oznaczenia walut ustalono międzynarodowe standardy, zgodnie z którymi skrót od nazwy waluty tworzony jest z trzech liter. W przypadku Chin CNY oznacza Chinese juan renminbi. Czasem od nazwy używany jest również skrót RMB.

Jak wygląda juan chiński - banknoty?

Juan chiński i banknoty waluty chińskiej mają w obiegu różne nominały. Co ciekawe - 1 juan występuje zarówno jako moneta, jak i banknot. Na awersie wszystkich chińskich banknotów znajduje się Mao Zedong, a na rewersach: 1 juan - jezioro Zachodnie w Hangzhou 5 juanów - góra Tai w prowincji Shadong 10 juanów - Trzy Przełomy Jangcy w Chinach Centralnych 20 juanów - rzeka Li w Guilin 50 juanów - pałac Potala w Tybecie 100 juanów - Wielka Hala Ludowa w Pekinie.

Waluta juan chiński i jej symbol

Jeśli chodzi o juan chiński i symbol, to wygląda on jak wielka litera "Y" przekreślona podwójną, poziomą linią, czyli ?. Juan chiński: kupno. Gdzie jest możliwe? W przeszłości nie było łatwo nabyć w Polsce walutę Chin. Obecnie juan chiński i kupno tej waluty jest możliwe w niektórych kantorach. Istotne jest, że jeśli wwozi się do Chin pieniądze przekraczające kwotę 5000 USD, należy złożyć deklarację celną. Natomiast jeśli wywozi się kwotę powyżej 5000 USD do 10.000 USD potrzebna jest zgoda banku, a jeśli przekroczony zostanie próg 10.000 USD, dodatkowo wymagana jest zgoda biura dewizowego.

Juan chiński i kurs

Niedocenianą walutą jest na rynkach międzynarodowych juan chiński. Kurs waha się, bo choć władzom zależy na umocnieniu waluty, to jednak faktem jest, że jeśli waluta jest słaba, to eksport jest tańszy i konkurencyjny, co prowadzi do spekulacji o celowym obniżaniu jej wartości.