Kurs CHF - frank szwajcarski

4,7869 -0,0161 -0,34% 02.10.2023
Średni kurs: 4,7906
Zmiana: +0,1127 +2,41%
Min: 4,6742 01.09.2023
Max: 4,9015 12.09.2023
Kupno: 4,7377
Sprzedaż: 4,8335
Wybrany okres: 01.09.2023 - 02.10.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Frank szwajcarski - jedna z najstabilniejszych walut na świecie

Frank szwajcarski - kilka słów z historii

Frank szwajcarski to waluta wprowadzona na terenie Konfederacji Szwajcarskiej w 1850 r., choć pierwsze monety szwajcarskie pojawiły się już w XIII w. Zastąpiła ona ówcześnie tam występujący frank francuski, ale przez ponad 50 lat nie potrafiła dorównać tej walucie. Szwajcaria była jednak na etapie budowania silnej gospodarki. Dlatego choć sama waluta pojawiła się w historii kraju późno, to jednak stała się symbolem siły i stabilności. Trudno powiedzieć z czego wynikało podejście ekonomiczne Szwajcarów, ale prawdą jest, że swój majątek budowali rozsądnie. Gdy porównywano stopień zadłużenia miast szwajcarskich, to był on dużo niższy niż u sąsiadów. Dziwi to tym bardziej że pierwsze banki pojawiły się w tym kraju dopiero w XVIII w. Dość długo nie było też pomysłu na wprowadzenie wspólnej waluty, bo miała miejsce wolna konkurencja bicia monet. Jednak w momencie, kiedy wybuchł konflikt francusko ? pruski, Szwajcarzy zrozumieli, że brak własnej waluty nie jest dobrym pomysłem. Pojawiła się wówczas myśl o konieczności ujednolicenia systemu monetarnego. Frank szwajcarski zawdzięcza swój sukces działaniom podejmowanym przez Swiss National Bank (SNB), czyli Szwajcarski Bank Centralny. Jego zadaniem było podejmowanie takich działań na rzecz kraju, które byłyby konstytucyjnie poprawne oraz w jego interesie ekonomicznym.

Co oznacza skrót CHF?

CHF to skrót wprowadzony zgodnie ze standardami ISO 4217 dla oznaczenia waluty Szwajcarii. Oznacza Cofederatio Helvetica Frank. Czasem dodatkowo pojawia się oznaczenie Fr lub SFr. Frank szwajcarski jest też walutą, która używana jest na terenie Liechtesteinu oraz w dwóch eksklawach - włoskiej i niemieckiej.

Frank szwajcarski: banknoty. Jak wyglądają?

Frank szwajcarski i banknoty, które są jednym z elementów systemu płatniczego Szwajcarii, uważa się za najnowocześniejsze. Są też podziwiane ze względu na estetykę wyglądu i oceniane wręcz jako dzieło sztuki z uwagi na walory artystyczne. Drukowane są w układzie pionowym. Rozmiar banknotu jest skorelowany z oznaczeniem jego wartości, czyli im wyższy nominał, tym większy rozmiar. Napisy zaś są w czterech językach - niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim.

Frank szwajcarski - symbol

Znak graficzny tej waluty to wielka litera "F", gdzie u jej podstawy, na dole, pojawia się dodatkowa linia pozioma. Symbol franka szwajcarskiego to jakby dół litery przekreślony małą, poziomą kreską.

Frank szwajcarski: kupno - sprzedaż

Frank szwajcarski i jego kupno / sprzedaż na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat kształtowały się różnie, choć raczej świadczyły o wzroście wartości waluty niż o spadku. W grudniu 2012 r. średni kurs NBP wynosił 3,4 zł, a w styczniu br. już 4,66 zł. Niechybnie nie jest to dobra wiadomość dla osób posiadających kredyty w tej walucie, jednakże pokazuje też siłę waluty Szwajcarii.

Frank szwajcarski - kurs aktualny

Waluty mają to do siebie, że ich wartości się wahają. Zawsze więc należy brać to pod uwagę, jeśli postanawia się wziąć kredyt w obcej walucie lub też prowadzić inwestycje powiązane z walutami. Jeśli chodzi o frank szwajcarski i jego kurs, to można powiedzieć, że na początku 2023 r. według kursów tabeli walut NBP w zakresie kupna jest to kwota około 4,62 zł, a sprzedaży to 4,72 zł.