Kurs NOK - korona norweska

0,4117 +0,0008 +0,19% 29.09.2023
Średni kurs: 0,4013
Zmiana: +0,0231 +5,94%
Min: 0,3883 05.09.2023
Max: 0,4117 29.09.2023
Kupno: 0,4050
Sprzedaż: 0,4132
Wybrany okres: 01.09.2023 - 29.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Korona norweska, czyli jedna z walut surowcowych

Korona norweska - co o niej wiadomo?

Korona norweska zaczęła być coraz bardziej popularna w Polsce, ponieważ bardzo wiele osób decyduje się podjąć pracę w Norwegii. Jedna korona to 100 ?re, które samo w sobie nie funkcjonuje już w obiegu w formie gotówki. Jaka jest jednak historia tej waluty? Można zacząć od 1819 r., gdy wprowadzony został speciedaler. Był to okres, gdy korona była nie tylko nazwą samej waluty, ale również dotyczyła wagi złota. Ustalono, że 2480 koron odpowiada 1 kg tego szlachetnego metalu. Oznaczano to również na starych monetach poprzez określenie, jaka część kilograma złota została użyta do produkcji tej monety. Korona norweska zaś po raz pierwszy pojawiła się w 1875 r., gdy przystąpiono do Unii Monetarnej założonej przez Szwecję i Danię. Mimo kryzysów gospodarczych, które dotknęły kraje skandynawskie w latach 1878 - 1879 i 1907 - 1908, utrzymano możliwość wymieniania koron na złoto. Niestety I wojna światowa przyczyniła się do tego, że Unia Monetarna nie przetrwała. Trzeba było zaprzestać przeliczania pieniądza według złota. Kraje członkowskie postanowiły jednak zachować dla swoich walut nazwę "korona". Na przestrzeni kilku lat do 1933 r. parę razy rezygnowano i wracano do przelicznika w postaci złota. Ostatecznie uznano, że korona norweska zostanie powiązana z walutą dolara amerykańskiego. Natomiast w okresie II wojny światowej postanowiono walutę Stanów Zjednoczonych zamienić na markę niemiecką. Jak kilka innych krajów, tak i Norwegia, po zakończeniu działań wojennych i wyzwoleniu, przystąpiła do systemu Bretton Woods, który w latach siedemdziesiątych XX w. załamał się. Norwegia musiała więc znaleźć inny stabilny odnośnik dla własnej waluty. Dlatego też w 1972 r. postanowiono zastosować tzw. system kontrolowanych wahań. Jednakże działania te nie przyniosły spodziewanych efektów i trzeba było parę razy przeprowadzić dewaluację korony. Norwegia nie zdecydowała się też na wstąpienie do Unii Europejskiej, ale przystąpiono do Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W 1994 r. przeprowadzono referendum nt. przyjęcia waluty euro, które nie skończyło się pozytywnym wynikiem w tym zakresie. Obecnie korona norweska przez finansistów nazywana bywa walutą surowcową, gdyż jest silnie powiązana z ropą naftową, będącą głównym surowcem tego państwa skandynawskiego.

NOK - co to za skrót?

NOK oznacza jednostkę monetarną w Norwegii. Zgodnie z ISO 4217 dwie pierwsze litery oznaczają kraj, a trzecia jest pierwszą literą od nazwy samej waluty. W języku norweskim słowo korona to "krone", a w liczbie mnogiej ? "kroner".

Korona norweska: banknoty i monety. Jak wyglądają?

Jest to waluta, w której najmniejszy jej nominał obecnie nie jest już dostępny w gotówce, a mowa tu o ?re. Pojawia się jednak w transakcjach bezgotówkowych. Korona norweska ? banknoty i monety mają kilka charakterystycznych cech, o których warto wspomnieć. Dwa najmniejsze nominały monet, czyli 1 i 5 koron mają na środku otwór. Podobno nawiązuje on do starych czasów, kiedy ludzie nosili je nanizane na sznurku. Kolejne monety to 10 i 20 koron. Jest też pięć rodzajów banknotów: 50 NOK - z wizerunkiem latarni morskiej w Utv?r 100 NOK - przedstawia łódź wikingów z Gokstad 200 NOK - przedstawia dorsza 500 NOK - żaglowiec RS 14 Stavanger 1000 NOK - z widokiem na fale morskie.

Korona norweska - symbol

W zasadzie korona norweska nie ma szczególnego oznaczenia jako waluta. Symbol to po prostu NOK, choć bywa też określana jako "kr" lub "nkr". Jak wygląda kupno korony norweskiej? Jest to waluta, więc o jej wartości, informacji można szukać zarówno w internecie, jak i w kantorach czy bankach. W dobie cyfryzacji nie można zapominać, że zakup walut możliwy jest też w kantorach online.

Korona norweska: kurs. Jak się kształtował?

Norweska gospodarka w dużej mierze uzależniona jest od eksportu towarów takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Widać to bardzo po wahaniach waluty, gdy np. spada wartość wyżej wymienionych paliw. Dlatego też czasem używa się określenia, że korona norweska i jej kurs wahają się, ponieważ jest to waluta surowcowa.