Kurs GBP - funt szterling

5,3357 -0,0446 -0,83% 21.09.2023
Średni kurs: 5,3016
Zmiana: +0,1040 +1,99%
Min: 5,2023 30.08.2023
Max: 5,4495 12.09.2023
Kupno: 5,2913
Sprzedaż: 5,3981
Wybrany okres: 21.08.2023 - 21.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Funt brytyjski, czyli (obok monarchii) jeden z symboli Wielkiej Brytanii

Funt brytyjski i jego dzieje

Wielu ludzi, nawet Brytyjczyków, nie wie że określenie "funt brytyjski" jest potoczne. Prawidłowa nazwa to "funt szterling" (ang. pound sterling). Określenie to pojawiło się w związku z tym, że jednostką wagi również jest tu funt. Zatem trzeba było jakoś odróżnić te dwie wartości. Pierwsze chwile funta, uznanego przez Anglosasów, pojawiają się już w 775 r. O funcie szterlingu zaś po raz pierwszy mówi się od 1158 r. za panowania króla Henryka II. Dla waluty władca ten wprowadził parytet srebra. Możliwość wymiany na złoto pojawiła się w latach 1816 do 1914. Natomiast w 1926 r. można było wymienić funty na sztaby złota. Późniejszy kryzys sprawił jednak, że zrezygnowano z takiej możliwości. Funt tracił na wartości, więc próbowano powiązać go z jakąś walutą, w tym z dolarem amerykańskim, ale nie przyniosło to spodziewanych efektów. W 1949 r. doszło do dewaluacji waluty brytyjskiej. W 1966 r. próbowano ratować funta przez ograniczenia dewizowe i nowe przepisy np. w postaci zakazu wywożenia z kraju większej gotówki niż 50 funtów. Niestety również i to nie pomogło i w 1976 r. kryzys spowodował, że Wielka Brytania musiała zaciągnąć pożyczkę w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Funt jednak dalej tracił na wartości. W dniu 16 września 1992 r. przeprowadzono atak na funta, co określone zostało mianem "czarnej środy". Była to dramatyczna sytuacja, bo raptem w ciągu kilku dni waluta zanotowała spadek o 25%. Mimo tych kryzysów w XIX i XX w. była to już jedna z najważniejszych walut na świecie. Warto też pamiętać, że funt brytyjski jest jedną z najstarszych walut.

Co oznacza skrót GBP?

Jest to skrótowa nazwa waluty Wielkiej Brytanii - Great Britain pound. Jest to oznaczenie międzynarodowe, zgodne z ISO 4217. Walutą GBP posługiwać się można w Wielkiej Brytanii. Poza tym również na Gibralatrze, Falklandach, Wyspie Man, Wyspie św. Heleny oraz na Wyspach Normandzkich, choć tam w obiegu są także funty św. Heleny, funty falklandzkie, Guernsey, Jersey, Man i funty gibraltarskie. Wszystkie te waluty wymienialne są z funtem szterlingiem w stosunku 1:1. Ciekawostką jest to, że w Szkocja i Irlandia Północna mają swoje własne funty szterlingi, które jednak nie są walutą, a rodzajem weksla.

Jakie funt brytyjski ma banknoty i monety?

Anglia postanowiła wycofać z obiegu papierowe banknoty i stopniowo to robi. Zastępowane są trwalszą wersją z masy polimerowej. Podział waluty brytyjskiej przechodził różne transformacje. W 1971 r. wprowadzono system dziesiętny, ponieważ wcześniej jeden funt dzielił się na 240 pensów i 20 szylingów. Wprowadzało to jednak duże zamieszanie przy transakcjach międzynarodowych. Dlatego też ostatecznie pozostawiono: 1. pensy jako monety: 1 pens 2 pensy 5 pensów 10 pensów 20 pensów 50 pensów 1 funt 2 funty 2. funt brytyjski i banknoty: 5 funtów 10 funtów 20 funtów 50 funtów.

Funt brytyjski - symbol jak wygląda?

Funt brytyjski i symbol, którego się używa dla oznaczenia tej waluty, to litera "L" w lekko ozdobnej wersji, przekreślona poziomą linią i wyglądająca podobnie jak polskie "Ł". Znak ten wziął się z tego, że "funt" to po łacinie libra i jest jednostką wagi, która funkcjonuje na Wyspach Brytyjskich. Oznacza ona wagę 453,6 g.

Funt brytyjski: kupno

Jeśli decydujemy się na funt brytyjski i kupno tej waluty, dobrze jest sprawdzić oferty w różnych kantorach i bankach. Większość z nich ma swoje ceny dostępne w internecie, więc wyszukanie nie jest trudne. Potrafią się one się od siebie różnić, co może mieć znaczenie, jeśli wymianie będzie podlegała znaczna kwota.

Funt brytyjski: kurs. Od czego zależy?

Największą siłę waluty brytyjskiej w obecnych czasach kształtuje działalność finansowo-ubezpieczeniowa. Ogromny wpływ ma też sytuacja na rynku ropy naftowej. O stabilności kursu decyduje także przepływ kapitału między firmami pochodzącymi z Wysp, a tymi na kontynencie europejskim i nie tylko. Mimo opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej funt pozostał jedną z najbardziej liczących się światowych walut, cechujących się dość dużą stabilnością.