Kurs CZK - korona czeska

0,1890 -0,0018 -0,94% 21.09.2023
Średni kurs: 0,1874
Zmiana: +0,0024 +1,29%
Min: 0,1850 25.08.2023
Max: 0,1908 20.09.2023
Kupno: 0,1876
Sprzedaż: 0,1914
Wybrany okres: 21.08.2023 - 21.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Korona czeska, czyli jedna z najmłodszych walut w Europie

Korona czeska - jaka jest jej historia?

Korona czeska sama w sobie jest jedną z najmłodszych walut w Europie. Na początku obowiązywała korona austro-węgierska, ale od mniej więcej początku 1919 r., kiedy to powstała Czechosłowacja, doszło do zmian w tym zakresie. Ówczesnym minister finansów zamknął granice kraju na pewien czas i całą walutę austro-węgierską ostemplował i przemianował na korony czechosłowackie. Krótko po tym wprowadzono już nowe, rodzime banknoty, porzucając relikt przeszłości. II wojna światowa spowodowała, że zdecydowano się na wprowadzenie nowej korony czeskiej, która powiązana była z kursem marki niemieckiej. Po upadku Niemiec i zakończeniu wojny ponownie powitano koronę czeską i utrzymała się ona aż do 1953 r. Wtedy bowiem postanowiono przeprowadzić drastyczną reformę finansową. Zdecydowano, że za jedną, nową koronę można wymienić 1500 starych koron, co sprawiło, że wielu ludzi z dnia na dzień straciło majątki i oszczędności. Unia monetarna między Czechami i Słowacją trwała jeszcze do 1992 r., ale względy gospodarcze szybko jednak pokazały, że nie da się dłużej utrzymywać takiego status quo. Dlatego też w 1993 r., po zatwierdzeniu rozpadu Czechosłowacji, wprowadzono dwie odmienne waluty dla Czech i Słowacji, choć jeszcze przez jakiś czas można było korzystać również ze starej waluty.

Co oznacza skrót CZK?

Skrót CZK jest oznaczeniem zgodnym z ISO 4217, według którego oznaczenie waluty ma składać się z dwóch pierwszych liter oznaczających państwo i trzeciej, która jest pierwszą literą nazwy waluty. Oznacza to więc, że "CZ" to Czechy, a "K" jest od słowa korona.

Korona czeska - banknoty i monety

Zarówno na banknotach jak i monetach na awersie znajduje się czeski lew herbowy. Na rewersie są zaś cyfry, które opisują wartość. Poza tym korona czeska - banknoty i monety - są zdobione wizerunkami budowli jak np. most Karola w Pradze czy zamek królewski na Hradczanach, ale również innymi motywami, np. wizerunkami świętych.

Korona czeska i symbol, którym się ją oznacza

W języku polskim oznaczenie budzi trochę kontrowersji, ponieważ nie ma w nim liter odpowiadających czeskim. Tak więc prawidłowe oznaczenie to litery "Kč" i użycie polskich "Kc" nie odzwierciedla tego samego, więc nie powinno się go tak zapisywać. Korona czeska i jej symbol wiążą się więc z posługiwaniem się literami spoza polskiego alfabetu. Jak wygląda kupno korony czeskiej? Jak przy innych walutach, tak i w przypadku korony czeskiej kupno jej możliwe jest zarówno w bankach, jak i kantorach. Dobrze jest przed nabyciem zastanowić się, ile może być nam potrzebne, by nie wymieniać nadmiernie. Zawsze można też na miejscu zapłacić kartą, jeśli skończy się czeska gotówka, bo ponowne wymienienie jej po powrocie z zagranicy, zwłaszcza, jeśli zostaną już same drobne, z reguły się nie opłaca.

Korona czeska. Kurs: od czego zależy?

Kurs zależy w głównej mierze od gospodarczej pozycji kraju, która jest jedną z najbardziej stabilnych na naszym kontynencie. Dlatego też wahania tej waluty są rzeczywiście niewielkie. Korona czeska swój kurs zawdzięcza m. in. eksportowi czeskich towarów, które cieszą się dużym zainteresowaniem.