Kurs HKD - dolar Hongkongu

0,5561 +0,0035 +0,63% 26.09.2023
Średni kurs: 0,5441
Zmiana: +0,0282 +5,34%
Min: 0,5236 31.08.2023
Max: 0,5582 12.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 25.08.2023 - 26.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Dolar hongkoński. Jedna z walut najczęściej spotykanych w obrocie międzynarodowym

Dolar hongkoński - historia waluty

Jest to waluta Hongkongu, autonomicznego regionu Chin, którego oficjalna nazwa to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, teren ten cieszyć się będzie znaczną autonomią aż do 2047 r. Jest to obszar na wschodnim wybrzeżu Chin. Tak naprawdę aż do 1841 r. w Hongkongu nie było lokalnej waluty. W Londynie powstały zastępcze monety, które były przeznaczone dla tamtejszej ludności, a było to w 1863 r. Parytetem dla tej waluty był dolar amerykański. W okresie okupacji japońskiej, jak to zwykle bywa, gdy kraj traci niepodległość, zaczęto posługiwać się walutą w postaci japońskiego jena wojskowego. Oczywiście po odzyskaniu niepodległości, zrezygnowano z tej praktyki. Co ciekawe - w 1972 r. dolar hongkoński został zrównany z dolarem amerykańskim. Zaś w 2019 r. był jedną z walut, które najczęściej spotyka się w światowym obrocie. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na bardzo silnie rozwiniętą gospodarkę i prowadzone liczne, międzynarodowe transakcje.

HKD - co oznacza skrót?

Zgodnie z międzynarodowymi wymogami ISO 4217, oficjalnym skrótem od nazwy dolar hongkoński jest HKD. Czasem jednak można spotkać się z zapisem HK$.

Dolar hongkoński - banknoty i monety

Waluta Hongkongu to nie tylko banknoty, ale również i monety. Na bilon składają się następujące nominały: 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 dolar, 2 dolary, 5 dolarów i 10 dolarów. Są one atrakcją zwłaszcza dla turystów, ponieważ mają różne kształty. Stanowią więc ciekawą pamiątkę z podróży do Hongkongu. Zaś w przypadku banknotów są to: 10 dolarów, 20 dolarów, 50 dolarów, 100 dolarów, 500 dolarów i 1000 dolarów. One również są interesujące, ponieważ każdy z nich, w zależności od tego w przez jaki bank był emitowany, ma inną szatę graficzną. Jednorodna jest tylko kolorystyka, ustalona dla poszczególnych nominałów. Oznacza to, że np. 100 $ może mieć dwie lub trzy różne wersje. I tak: banknot 20 $ jest niebieski, 50 $ - fioletowy lub zielony, 100 $ - czerwony, 500 $ - brązowy, a 1000 $ - żółty. 10 $ jest najbardziej charakterystyczne, ponieważ wykonane jest z tworzywa sztucznego i posiada w szacie graficznej przeźroczyste okienko. Licencję na wydawanie banknotów Hongkongu mają trzy banki: rządowy i dwa prywatne. Jednakże monety oraz banknot 10 $ może wydawać wyłącznie rząd Hongkongu.

Dolar hongkoński i symbol waluty

Dolar hongkoński ma symbol waluty, poza międzynarodowym oznaczeniem składającymi się z trzech liter HKD, również w postaci liter "H" i "K" oraz przekreślonego pionową linią "S", czyli HK$.

Dolar hongkoński - kupno

Dolar hongkoński jest oficjalnym środkiem płatniczym wyłącznie w Hongkongu, ale można się nim posługiwać również w Makau. Dlatego też nie jest to waluta, którą można nabyć w każdym banku czy w kantorze. Można ją zakupić w niektórych kantorach internetowych. Najlepiej jednak wypłacić ją po prostu z bankomatów na miejscu w Hongkongu, jeśli w ogóle potrzebna będzie gotówka. Zatem dolar hongkoński i kupno tej waluty nie są tak proste jak np. w przypadku euro.

Dolar hongkoński - kurs

Dolar hongkoński i kurs tej waluty utrzymują się na w miarę stałym poziomie, jednakże zależy on w dużej mierze od kursu dolara amerykańskiego. Dlatego też w razie wahań tej waluty wpływa ona również na walutę Hongkongu, który jest bardzo ważnym centrum dewizowym oraz ma duże znaczenie dla międzynarodowego obrotu papierami wartościowymi. Dzięki intensywnemu handlowi zagranicznemu oraz realizowaniu wielu usług możliwe jest utrzymanie wysokiego kursu miejscowej waluty. Gospodarka Hongkongu oparta jest bowiem w głównej mierze na handlu zagranicznym.