Kurs IDR - rupia indonezyjska

2,8073 +0,0029 +0,1% 26.09.2023
Średni kurs:
Zmiana: 0,1%
Min: brak danych
Max: brak danych
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 26.08.2023 - 27.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Rupia indonezyjska - waluta z długą historią

Rupia indonezyjska - historia waluty

Rupia indonezyjska ma za sobą bardzo długą historię. Jednakże z uwagi na panującą tam wysoką inflację, pieniądz był wielokrotnie dewaluowany. Indonezja dość długo znajdowała się pod okupacją Holandii. W tym czasie waluta oficjalną był holenderski gulden. Następnie kraj został przejęty przez Japonię, a wówczas walutą stała się rupia. Był to jednak dość krótki okres czasu w historii Indonezji. Po drugiej wojnie światowej na terenie państwa używano przez to trzech rodzajów walut: guldena i dwóch rodzajów rupii. W 1949 r. Indonezja uniezależniła się całkowicie od Holandii i wtedy wprowadzona została rupia indonezyjska. Początkowo emisją pieniądza zajmował się rząd indonezyjski, a dopiero od 1958 r. robi to Centralny Bank Indonezji. Rupia indonezyjska jest pieniądzem fiducjarnym, czyli oficjalnym środkiem płatniczym w danym kraju, ale nie mającym pokrycia w dobrach materialnych takich jak np. złoto. Jest legalnym, ale jednocześnie umownym, środkiem płatniczym. Moc takiej waluty określana jest przez popyt, ale generowany głównie przez instytucje państwowe, a także przez możliwość wykorzystywania takiej waluty na danym obszarze. Waluta ta może występować w formie banknotów, ale również monet.

IDR - jak rozumieć ten skrót?

IDR to międzynarodowe oznaczenie waluty Indonezji. Jest ono zgodne ze standardami w ramach ISO 4217. Dwie pierwsze litery oznaczają nazwy kraju a trzecia oznacza nazwę waluty.

Rupia indonezyjska - banknoty i monety

Jeśli chodzi o monety to występują nominały 1, 25, 50, 100, 200, 500, 1000. Z kolei banknoty rupii indonezyjskiej występują w nominałach 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000. Rupia indonezyjska - banknoty: 1000 rupii - awers: Tjut Meutia, bohaterka narodowa Indonezji, która została zabita przez wojska holenderskie. Rewers: krajobraz wyspy Banda Neira z widokiem na Fort Belgica oraz roślina z rodziny storczykowatych 2000 rupii - awers: Mohameda Hoesni Thamrin - myśliciela i nacjonalisty. Rewers: wąwóz Sianok na wyspie Sumatra, postać tańcząca z talerzami oraz kwiat drzewa magnolia champaca 5000 rupii - awers: Idhama Chalida - indonezyjski polityk, przywódca religijny i minister. Rewers: widok na czynny wulkan Bromo na wyspie Jawa, kobieca postać tańcząca Gambyong i kwiat tuberozy bulwiastej 10 000 rupii - awers: Frans Kaisiepo - papuaski polityk i nacjonalista indonezyjski. Rewers: podwodny karajobraz Parku Narodowego Wakatobi na wyspie Celebes, taniec pakarena i kwiat drzewa magnolia vrieseana 20 000 rupii - awers: Sam Ratulangi - nauczyciel, dziennikarz i polityk. Rewers: krajobraz wyspy Derewan z żółwiem morskim, taniec gong i kwiat z gatunku orchidei 50 000 rupii - awers: Djuanda Kartawidjaja - polityk. Rewers: krajobraz Parku Narodowego Komodo, taniec legong i kwiat z gatunku plumerii 100 000 rupii - awers: Soekarno (pierwszy prezydent) i Mohammad Hatta (pierwszy wiceprezydent).

Rupia indonezyjska - symbol

W stosunkach międzynarodowych powszechnie używany jest oznaczenie IDR. Rupia indonezyjska i lokalny symbol to Rp.

Rupia indonezyjska - kupno waluty

Rupia indonezyjska do kupna nie jest dostępna w każdym banku czy kantorze stacjonarnym. Łatwiej osiągalna jest przez internet lub na miejscu. Trzeba jednak uważać i dokonywać wymiany w dużych miastach lub hotelach, by nie dać się oszukać. W większości miejsc nie są przyjmowane banknoty podniszczone, a jeśli, to za zupełnie inną cenę. Podobnie warto sprawdzić datę emisji, ponieważ starsze niż 2000 r. nie są wcale przyjmowane. Wymieniać na rupie najlepiej dolary amerykańskie lub euro.

Rupia indonezyjska i jej kurs

Rupia indonezyjska ma kurs na niskim poziomie przez panującą w kraju hiperinflację. Podawany jest zwykle w przeliczeniu do 10.000 IDR. Nie ma też możliwości zakupu senów, a wymiana na gotówkę o nominale niższym niż 1000 rupii również nie jest łatwa. Jedna rupia indonezyjska to ok. 0,00026 PLN.