Kurs ISK - korona islandzka

3,1755 +0,0171 +0,54% 26.09.2023
Średni kurs: 3,1751
Zmiana: +0,0536 +1,72%
Min: 3,1108 05.09.2023
Max: 3,2593 12.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 25.08.2023 - 26.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Korona islandzka funkcjonuje od 1918 roku, czyli momentu odzyskania niepodległości przez Islandię

Historia waluty - korona islandzka

Islandia od początku nie miała lekkiej egzystencji. Musiała borykać się z wybuchami wulkanów i nieurodzajami. W zasadzie od samego początku była też zależna od Danii, a oba te kraje w pewnym momencie przeżywały liczne kryzysy. W 1814 r. Dania wprowadziła nową walutę - riksdalera, z której korzystano też na Islandii. W 1865 r. waluta ta jednak dość mocno straciła na wartości. Natomiast w 1873 r. Dania i Szwecja przystąpiły do unii monetarnej, do której dwa lata później dołączyła też Norwegia. Islandia, która była zależna od Danii, też stała się członkiem Skandynawskiej Unii Monetarnej. Związek ten przetrwał do początku I wojny światowej. W 1918 r. Islandia odzyskała niepodległość, a miejscową, oficjalną walutą stała się korona islandzka. Pierwsze monety pojawiły się w 1922 r. Na początku powiązano ją z funtem brytyjskim, a potem z dolarem amerykańskim. Islandia musiała walczyć o utrzymanie niezależności od Danii. W 1946 r. wymieniono monety, z których usunięto wizerunek duńskiego króla. W latach siedemdziesiątych pojawiły się kolejne problemy. Narastać zaczęła inflacja wywołana przez kryzys naftowy. Postanowiono wówczas zreformować Narodowy Bank Islandii, ponieważ nie wypełniał on właściwie ciążących na nim zadań. W XXI w. wystąpił światowy kryzys gospodarczy, a znaczne zmiany w sektorze bankowym bardzo osłabiły islandzką walutę. W 2011 r. Islandia brała pod uwagę przyjęcie dolara kanadyjskiego jako oficjalnej jednostki płatniczej.

Co oznacza skrót ISK?

Zgodnie z ISO 4217 międzynarodowym oznaczeniem dla walut jest trzyliterowy skrót. Tworzy się go przez dwie pierwsze litery oznaczające kraj i trzecią od nazwy waluty. W przypadku Islandii jest to więc ISK.

Korona islandzka: banknoty i monety

Jedna korona islandzka dzieli się na 100 aurar. Jednakże z uwagi na niewielką wartość nabywczą, od 2003 r. nie jest już dzielona i najmniejsze nominały to monety 1, 5, 10, 50 i 100 koron. Występują na nich motywy związane z morzem i rybołówstwem, co w oczywisty sposób wiąże się z branżami, którymi zajmuje się ten kraj. Natomiast na banknotach korony islandzkiej widnieją: 500 koron - wizerunek Jóna Sigur?ssona - islandzkiego działacza na rzecz autonomii Islandii, filologa i znawca literatury staronordyckiej 1000 koron - wizerunek Brynjólfura Sveinssona, który był luterańskim biskupem na Islandii i bibliofilem 2000 koron - wizerunek Johanneas Kjarvala - islandzkiego poety i malarza 5000 koron - wizerunek Ragnhei?ur Jónsdóttir, która była islandzką krawcową i żoną dwóch biskupów Hólar 10.000 koron ? wizerunek Jónasa Hallgrímssona ? islandzkiego tłumacza, pisarza, poety i naturalisty, założyciela jednego z islandzkich czasopism. Niezwykłe jest też to, że kraj ten, choć ma bardzo małą powierzchnię, bo zaledwie 103.000 m kw, posiada własną walutę i własną politykę pieniężną.

Korona islandzka - symbol

Poza międzynarodowym oznaczeniem złożonym z trzech liter, korona islandzka posiada symbol KR lub IKR.

Jak wygląda korona islandzka i jej kupno w kantorach i bankach?

W dzisiejszych czasach wymiana waluty nie jest wielkim problemem, bo dostępne są zarówno banki jak i kantory stacjonarne i online. Prawdą jest jednak, że nie wszędzie można tę walutę zakupić. Podobnie na Islandii trudno będzie wymienić waluty, które powszechnie są często wymieniane jak dolar amerykański czy euro. Co do tych dwóch walut w zasadzie możliwe jest to tylko w niektórych sklepach w Reykjaviku i na lotnisku Keflavík. Dlatego też korona islandzka i kupno musi być zaplanowane przed podróżą, jeśli chcemy dysponować lokalną gotówką.

Korona islandzka i jej kurs

Na rynkach Forex nie należy do czołówki korona islandzka. Kurs nie jest wysoki, jednakże jest doceniana na rynkach międzynarodowych za to, że istnieje w małym kraju, który jednak na swoim terytorium prowadzi własną politykę monetarną. Obroty tą walutą na rynkach światowych są bliskie zeru.