Kurs KRW - Won (Korea Płd.)

0,3239 +0,0016 +0,5% 03.10.2023
Średni kurs: 0,3230
Zmiana: +0,0106 +3,38%
Min: 0,3123 05.09.2023
Max: 0,3293 12.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 04.09.2023 - 03.10.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Won południowokoreański, czyli waluta kraju o dużym znaczeniu dla gospodarki Azji i nie tylko

Won południowokoreański i jego historia

Pieniądz jako taki na terenach Korei Południowej używany był przez kilka tysięcy lat, więc jest to jedna z najstarszych walut na świecie. Jednak na samym początku transakcje handlowe odbywały się poprzez płatności za pośrednictwem np. wymiany ziarna czy też metali szlachetnych takich jak srebro. Pierwsza waluta pojawiła się tu już około 1000 roku. W 1633 r. oficjalnym pieniądzem był mun. Na terenie Półwyspu Koreańskiego toczyły się liczne wojny, które doprowadzały do kryzysów gospodarczych. By próbować ratować ówczesną sytuację chciano wprowadzić nowy rodzaj waluty - yanga. Ok. 1895 r., po zakończeniu konfliktu chińsko-japońskiego, tereny te dostały się pod okupację Japonii i wówczas w 1902 r. wprowadzono w obieg pierwszego wona. Japończycy jednak z oczywistych względów chcieli mieć jak największy wpływ na Koreę. Dlatego też wprowadzili swoją własną walutę w postaci jena koreańskiego. Po zakończeniu japońskiej okupacji, Korea została podzielona wzdłuż 38 równoleżnika. Państwa te i ich dążenia były skrajnie różne. Na północy istniał komunizm, dla którego najważniejsze było pochwalić się jak najlepszymi wynikami gospodarczymi. Z kolei na południu rozpoczęto działania, które miały na celu zbudowanie jak najlepszego szkieletu państwa. Wtedy też ponownie przywrócono walutę won koreański i próbowano uregulować różne kwestie polityczne. Won południowokoreański w swojej historii przechodził kilka dewaluacji spowodowanych wojną koreańską. W 1950 r. otworzono nowy bank centralny. W 1953 r. wprowadzone do obiegu banknoty zwano hwan południowokoreański, a w 1962 r. przywrócona walutę won. Lata 1963 do 1979 były pod egidą umocnienia gospodarki i znacznego rozwoju techniki. Niestety jednak XX wiek przyniósł kolejny kryzys. Obecnie polityka związana z pieniędzmi realizowana jest przez Koreański Bank Centralny. Niezwykłe jest to, że pomimo burzliwej historii, Południowa Korea ostatecznie stała się jedną z największych gospodarek w Azji i jedną z najbardziej rozwiniętych. Ma też duże znaczenie w handlu międzynarodowym oraz bardzo dobrze rozwinięty sektor produkcji np. półprzewodników i samochodów.

KRW, czyli skrót od nazwy won południowokoreański

Jak wszystkie waluty na świecie, tak i ta ma oznaczenie międzynarodowe, które zgodne jest z ISO 4217. KRW utworzone jest od nazwy kraju - Korea, a ostatnia litera oznacza oficjalną walutę tam obowiązującą - won.

Won południowokoreański - banknoty

Interesujące jest to, że w kraju uznawany jest wyemitowany jeszcze w latach 70-tych, papierowy won południowokoreański. Banknoty te jednak są już rzadko dostępne, ponieważ nie zostało ich wiele w obiegu. Częściej można spotkać te, które powstały w późniejszych latach. Istotne jest jednak to, że przez cały okres od lat 70-tych nadrukowywane są na nich te same postaci, choć wraz z rozwojem technologii, zmieniają się zabezpieczenia. I tak: nominał 1000 KRW ma wizerunek filozofa Yi Hwanga nominał 5000 KRW ma wizerunek filozofa Yi I nominał 10.000 KRW ma wizerunek monarchy Sejonga Wielkiego nominał 50.000 KRW ma wizerunek malarki i poetki Shin Saimdang.

Won południowokoreański i symbol waluty

Poza międzynarodowym oznaczeniem w postaci trzyliterowego skrótu KRW, waluta ta ma również swoje własne oznaczenie. Jest nim wielka litera "W", przekreślona dwoma poziomymi liniami, tj. ?.

Won południowokoreański i kupno?

Waluta won południowokoreański - jej kupno jest prawie niemożliwe w stacjonarnych kantorach w Polsce, łatwiej dostać ją przez internet. Na rynku międzynarodowym Forex prowadzi się jednak dość spore obroty z nią związane, więc dla inwestorów ma znaczenie.

Won południowokoreański i kurs

Jak już wspomniano, na rynkach międzynarodowych won południowokoreański i kurs, mają znaczenie. Korea Południowa nie prowadzi jednak z Polską istotnych transakcji i dlatego m.in. ma wysoką zmienność kursową w stosunku do złotego.