Kurs MYR - ringgit (Malezja)

0,9272 +0,0053 +0,57% 26.09.2023
Średni kurs: 0,9119
Zmiana: +0,0352 +3,95%
Min: 0,8853 31.08.2023
Max: 0,9345 12.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 25.08.2023 - 26.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Ringgit malezyjski - waluta nawiązująca do kolonialnej historii Malezji

Jaka jest historia waluty ringgit malezyjski?

Jest to jednostka monetarna Malezji. W przeszłości pieniędzmi funkcjonującymi w obiegu był m.in. dolar malajski. Aktualnie funkcje banku centralnego wykonuje Bank Narodowy Malezji, który powołany został ustawą o Centralnym Banku Malezji w 1959 r. Nie stanowi w żadnym procencie własności prywatnej, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie zrównoważonego rozwoju gospodarki. Jedną z metod jest oczywiście zapobieganie inflacji oraz utrzymywanie wartości waluty na określonym poziomie. Natomiast oficjalną walutą ringgit malezyjski stał się w 1967 r. Słowo "ringgit" oznacza "poszarpany", a nazwa wzięła się od wyglądu hiszpańskich dolarów, które miały poszarpane brzegi i obowiązywały w koloniach portugalskich w XVI i XVII w.

Co oznacza trzyliterowy skrót "MYR"?

Jest to międzynarodowe oznaczenie waluty ringgit malezyjski. Składa się z trzech liter, tj. MYR, gdzie dwie pierwsze oznaczają nazwę kraju, a trzecia pochodzi od nazwy samej jednostki monetarnej. Jest to oznaczenie zgodne z ISO 4217. Ringgit malezyjski - banknoty i monety Waluta ta występuje w systemie dziesiętnym, gdzie 1 ringgit to 100 senów. W zakresie monet, występują nominały: 5, 10, 20 i 50. Natomiast ringgit malezyjski i banknoty to nominały 1, 5, 10, 20, 50 i 100. Ciekawostką jest to, że dwa najmniejsze nominały banknotów wykonane są na podłożu polimerowym, co znacznie utrudnia ich podrobienie. Na wszystkich jednak widnieje wizerunek pierwszego króla Malezji, Taunku Abdula Rahmana. Poza tym poszczególne banknoty różnią się kolorem i rysunkiem na rewersie.

Ringgit malezyjski i symbol, który posiada

Ringgit malezyjski ma symbol w postaci międzynarodowego oznaczenia MYR, ale również można posługiwać się drugim oznaczeniem, równie często spotykanym w postaci liter MR.

Ringgit malezyjski i kupno - czyli gdzie można nabyć tę walutę?

Podstawowym, pierwszym skojarzeniem z Malezją, które ma większość Polaków, to wakacje i egzotyczna sceneria krajobrazów. Wśród znanych turystycznie miejscowości wyróżnić można np. Kuala Lumpur i Kuala Kangsar. Kraj ten jednak leży w znacznym oddaleniu od Polski, więc de facto rzadko bywa wybierany jako kierunek spędzania urlopu. Ringgit malezyjski i kupno możliwe są w niektórych kantorach. Warto porównywać oferty oraz sprawdzać opcje przedstawiane przez kantory internetowe. Można też zabrać ze sobą dolary amerykańskie i je wymienić na lokalne pieniądze po przylocie, bezpośrednio na miejscu. Inną możliwością jest dokonywanie płatności kartą lub wypłat bezpośrednio z bankomatów. Dobrze jest jednak wtedy sprawdzić, czy karta, którą się ma lub bank, z którego usługi będzie się korzystało, nie pobierają dodatkowych prowizji czy opłat.

Ringgit malezyjski i kurs waluty

Ringgit malezyjski i kurs, na przestrzeni ostatniej dekady, czyli od 2013 r. wahał się dość mocno. Jednakże ostatecznie na początku 2013 r. utrzymywał się na poziomie średniego kursu NBP ok. 0,98 zł, a na początku 2023 r. ok. 1 zł.