Kurs NZD - dolar nowozelandzki

2,5914 +0,0222 +0,86% 26.09.2023
Średni kurs: 2,5237
Zmiana: +0,1432 +5,85%
Min: 2,4434 28.08.2023
Max: 2,5914 26.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 25.08.2023 - 26.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Dolar nowozelandzki - waluta obowiązująca nie tylko w Nowej Zelandii

Historia waluty dolar nowozelandzki

Nowa Zelandia była kolonią Wielkiej Brytanii. W 1840 r. walutą obiegową był funt nowozelandzki, dla którego wzorem był funt szterling. Wtedy funt dzielił się na 20 szylingów i 240 pensów. Upływ czasu spowodował jednak, że uzależnienie od Wielkiej Brytanii malało, ale i tak władze krajowe nie spieszyły się z wprowadzeniem własnej waluty. W latach 30 doszło do silnej dewaluacji waluty. Zmusiło to rząd do opracowania strategii finansowej. Dlatego też w latach 50 zdecydowano, że lepszym wyjściem jest stosowanie systemu dziesiętnego w polityce monetarnej. Jednakże nową walutę wprowadzono dopiero w 1967 r. Kilka lat później, po upadku systemu Bretton Woods w 1971 r. dolar nowozelandzki został powiązany z dolarem amerykańskim. Trwało to do 1985 r., ponieważ wtedy zdecydowano się wprowadzić płynny kurs walutowy. Jeśli chodzi o politykę pieniężną, to prowadzi ją w Nowej Zelandii Bank Rezerw Nowej Zelandii, który założony był w 1934 r. Nie jest to bank sprywatyzowany, ale w całości należy do rządu. Dolar nowozelandzki jest oficjalną walutą oczywiście w Nowej Zelandii, ale również: na terytoriach Niue i Wysp Cooka; Tokelau i antarktycznej dependencji Rossa, brytyjskiej kolonii Pitcairn oraz Samoa.

NZD - co oznacza?

W stosunkach międzynarodowych wprowadzony został system ISO 4217, który dotyczy oznaczania walut. Zgodnie z wytycznymi, używa się do tego dwóch pierwszych liter od nazwy kraju i trzeciej od nazwy waluty. Jest jednak kilka wyjątków w tym zakresie. W przypadku zaś Nowej Zelandii oznaczenie to, to właśnie NZD.

Jakie dolar nowozelandzki ma banknoty?

Od 1999 r. dolar nowozelandzki ma banknoty drukowane na materiale polimerowym. Wszystkie mają ten sam motyw - na awersie jest portret wybitnej postaci, a na rewersie elementy fauny i flory powiązane z Nową Zelandią. I tak: 5 NZD - jest niezwykły, bo w 2015 r. otrzymał nagrodę Banknotu Roku. Na awersie ma wizerunek himalaisty Sir Edmunda Hillary?ego Cook?a. Rewers: pingwin Hoiho, wyspa Campbella i roślinę o nazwie Campbell Island Daisy 10 NZD - awers: sufrażystka Kate Sheppard oraz białe kwiaty kamelii; rewers: niebieska kaczka i roślina o nazwie Dracophyllum, a także paproć Kiokio 20 NZD - awers: wizerunek królowej Elżbiety II i zarys budynku parlamentu, a rewers: sokół Karearea, kwiat z rodziny astrowatych Pachystegia Insignis i góra Tapuaenuku 50 NZD - awers: polityk, prawnik, etnograf i historyk Sir Apiran Turupa Ngata oraz dom spotkań; rewers: gatunek grzybów oraz ptak Koralnik modropłatkowy i park Pureora 100 NZD - chemik i fizyk Ernest Rutherord wraz ze zdobytym w 1908 r. medalem z dziedziny chemii; rewers: ćma Declana egregia, ptak Maorysek żółtogłowy i dolina Eglinton.

Dolar nowozelandzki i symbol

Jak większość walut, które w nazwie mają dolar, tak i ten ma czynnik wspólny np. z dolarem amerykańskim. Jest to bowiem wielka litera "S", która przekreślona jest jedną, pionową linią, tj. $. Czasem też dolar nowozelandzki i symbol to znaki: NZ$.

Dolar nowozelandzki i kupno

Dolar nowozelandzki i jego kupno możliwe są w większości kantorów internetowych i w niektórych stacjonarnych. Warto też porównywać ceny ofert. Niezależnie od tego istotne jest, że w dzisiejszych czasach można też dokonywać płatności bezgotówkowych, np. płacąc kartą. Dobrze jednak upewnić się, czy bank nie będzie naliczał dodatkowych opłat czy prowizji za przewalutowanie.

Dolar nowozelandzki i kurs - od czego zależy?

Dolar nowozelandzki i kurs waluty zależą w dużej mierze od sytuacji gospodarczo - politycznej w Australii i obowiązującego tam dolara australijskiego. Nowa Zelandia jest też znaczącym eksporterem produktów mlecznych.