Kurs PHP - peso filipińskie

0,0768 -0,0004 -0,52% 02.10.2023
Średni kurs: 0,0758
Zmiana: +0,0038 +5,21%
Min: 0,0730 04.09.2023
Max: 0,0772 29.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 01.09.2023 - 02.10.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Peso filipińskie. Waluta, która wyróżnia się wyjątkową szatą graficzną

Co wiadomo o walucie takiej jak peso filipińskie?

Jest to oficjalna waluta Filipin, która de facto używana jest w tym kraju od długiego czasu. Działo się tak, ponieważ od XVI w. rozwijała się tam uregulowana wymiana gotówkowa. Pierwsze monety pojawiły się w 1521 r. Niestety nie było jednego wzoru, co sprawiało, że emitowane były w różnych miejscach na świecie i było wiele różnych szat graficznych. Peso stało się oficjalną walutą Filipin od 1861 r. i utrzymało się to aż do czasu ogłoszenia przez kraj niepodległości w 1898 r. Bankiem Centralnym Filipin jest Bangko Sentral ng Pilipinas i choć powstał w 1949 r., to oficjalnym bankiem centralnym został dopiero w 1993 r. W 2009 r. wprowadzono banknoty, które wzbudzały kontrowersje z uwagi na jaskrawe kolory, które użyte były w szacie graficznej.

Co oznacza skrót PHP?

Według międzynarodowych standardów ISO 4217 waluty mają jeden kod oznaczania swoich pieniędzy. Dla Filipin jest to PHP. Skrót tworzony jest w taki sposób, że dwie pierwsze litery pochodzą od nazwy kraju, a ostatnia od nazwy waluty. Peso filipińskie dzieli się na 100 centavos.

Peso filipińskie - banknoty

Waluta Filipin jest bardzo kolorowa. Jeśli chodzi więc o peso filipińskie i banknoty, to wygląda ona następująco: 20 peso - na rewersie znajduje się wizerunek prezydenta Manuela L. Quezon, a na rewersie są Tarasy ryżowe w Banaue 50 peso - na awersie znajduje się prezydent Sergio Osme?a, a na rewersie jezioro Taal i ryba Giant Trevally 100 peso - na awersie jest wizerunek prezydenta Manuela A. Roxasa, a na rewersie jest wulkan Mayon i rekin wielorybi 200 peso - na awersie jest wizerunek prezydenta Diosdado Macapagala, a od 2017 r., a na rewersie są Czekoladowe Wzgórza i tarsjusz filipiński 500 peso - na awersie znajduje się senator Benigno Aquino Jr. z żoną, a na rewersie ? Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa oraz papuga modroczapkowa 1000 peso ? na awersie znajduje się sekretarz sprawiedliwości Filipin Jose Abad Santos, oficer wojskowy Vincente Lim oraz Josefa Madamba Llanes Escoda, która była filipińską przywódczynią obywatelską, pracownikiem socjalnym, bohaterką II wojny światowej oraz sufrażystką, a na rewersie znajduje się park morski Tubbataha Reefs Natural Park oraz perła z Morza Południowego.

Jaki peso filipińskie ma symbol?

Poza międzynarodowym oznaczeniem PHP, peso filipińskie ma symbol ?. Jest to jakby litera "P" z przekreślanym poziomymi liniami, brzuszkiem.

Peso filipińskie i kupno waluty

Niestety nie jest to proste w Polsce, ponieważ nasz kraj nie prowadzi obrotu tą gotówką. Podobnie zresztą wymiana PLN na Filipinach jest prawie niemożliwa. Dlatego też lepiej zaopatrzyć się, jeśli to konieczne, w gotówkę w postaci dolara amerykańskiego lub euro i dokonać wymiany w miejscowych kantorach. Ewentualnie można dokonać wypłaty peso przy pomocy karty z bankomatu i często jest to najbardziej opłacalna forma wymiany gotówki. Peso filipińskie i kupno w razie wyjazdu wakacyjnego na Filipiny jest czasem możliwe w Polsce przez internet, ale bardziej opłaca się to zrobić na miejscu.

Jaki peso filipińskie ma kurs?

Wartość samego peso filipińskiego - kurs tej waluty, jest dość niski. Od wielu lat jest to średnio 0,07 zł. Kurs oczywiście czasem się waha, ale średnio na poziomie 1 grosza, co w zasadzie pozostaje bez większego znaczenia. Zmiany te wywoływane są okresowymi problemami gospodarczymi lub innymi, które podważają zaufanie inwestorów. Co ciekawe jednak ? peso filipińskie należy do najpopularniejszych na rynku Forex.