Kurs RON - lej rumuński

0,8717 -0,0005 -0,06% 08.12.2023
Średni kurs: 0,8794
Zmiana: -0,0222 -2,48%
Min: 0,8713 29.11.2023
Max: 0,8939 09.11.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 09.11.2023 - 08.12.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Lej rumuński. Na wakacje w Rumunii warto zabrać gotówkę!

Jaka jest historia waluty lej rumuński?

Lej rumuński zaczął funkcjonować jako waluta Rumunii w 1867 r. - jeszcze za czasów okupacji tureckiej. Rumunia pod panowaniem Turcji była de facto od średniowiecza, a niepodległość kraj ten odzyskał dopiero w 1878 r. Następnie, w okresie II wojny światowej, kurs powiązany był z marką niemiecką, a po zajęciu kraju przez Związek Radziecki - z rublami. Kolejne próby wprowadzenia leja miały miejsce w latach 1947, 1952, a potem w 2005.

RON - co oznacza skrót?

W stosunkach międzynarodowych wprowadzono standardy w postaci ISO 4217. Zgodnie z nimi, oznakowanie waluty ma się kształtować w ten sposób, że dwie pierwsze litery oznaczają nazwę kraju, a trzecia oznacza walutę. W przypadku Rumunii, jest to RON.

Lej rumuński - banknoty i monety

W Rumunii obowiązuje system dziesiętny. Tak więc jeden lej rumuński dzieli się na 100 bani. Można spotkać się z nominałami monet: 1, 5, 10 i 50 bani. Zdobione są herbem państwowym. Jeśli zaś chodzi o lej rumuński i banknoty, to wyglądają one następująco: 1 lej - awers: roślina - goryczka i wizerunek Nicolae Lorg, który był rumuńskim historykiem i krytykiem literackim, rewers: Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Arges 5 lei - awers: roślina - piwonia i wizerunek rumuńskiego kompozytora, pianisty, skrzypka i dyrygenta, George Enescu, rewers: fragment partytury opery "Edyp", której jest autorem ten muzyk 10 lei - awers: roślina - jaskier i wizerunek Nicolae Grigorescu, patrona współczesnego malarstwa rumuńskiego, rewers: fragment obrazu tego artysty 50 lei - awers: roślina - szarotka i wizerunek Aurel Vlaicu, konstruktor i wynalazca oraz pionier lotnictwa, rewers: jeden z samolotów tego twórcy i głowa orła przedniego 100 lei - awers: roślina - dziki bratek i wizerunek Ion Luca Caragiale, dramaturga, nowelisty i dziennikarza, rewers: jeden z posągów przedstawiających tego artystę oraz Teatr Narodowy w Bukareszcie 200 lei - awers: roślina - mak i wizerunek Lucian Blaga, poety, dramaturga i filozofa, rewers: protohistoryczna figurka "myśliciela Hamangii" oraz młyn wodny 500 lei - awers: roślina - limonka i wizerunek Mihai Eminescu, poety, nowelisty, rewers: strona z dziennika "Timpul" i biblioteka uniwersytecka w Jassy.

Lej rumuński i jego symbol

Poza oznaczeniem międzynarodowym w postaci skrótu RON, lej rumuński ma symbol wielkiej litery "L".

Lej rumuński i kupno - gdzie są możliwe?

W przypadku wyjazdu do Rumunii, dobrze zabrać ze sobą gotówkę. Nie wszędzie bowiem można płacić kartą, a i wtedy warto sprawdzić, czy bank, z którego usług będzie się korzystało, nie nalicza dodatkowych opłat czy prowizji. W przypadku waluty lej rumuński i kupna jej na terenie Polski, możliwe jest to w znacznej części kantorów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Lej rumuński - kurs waluty

Polska prowadzi wiele transakcji z Rumunią. Z uwagi na rozbudowane stosunki handlowe, istotne jest, jaki lej rumuński ma kurs. Rynek naszego sąsiada ma duży potencjał i ciągle się rozwija. Niestety napotyka pewne problemy, co sprawia, że inwestorzy i ekonomiści są nastawieni sceptycznie, a to wpływa na kurs.