Kurs SEK - korona szwedzka

0,3876 -0,0037 -0,95% 21.09.2023
Średni kurs: 0,3823
Zmiana: +0,0124 +3,3%
Min: 0,3747 28.08.2023
Max: 0,3939 12.09.2023
Kupno: 0,3865
Sprzedaż: 0,3943
Wybrany okres: 21.08.2023 - 21.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Korona szwedzka, czyli przykład waluty powiązanej z surowcami

Korona szwedzka - czyli co warto wiedzieć o historii waluty Szwecji Walutą monarchii szwedzkiej był talar, który funkcjonował w obiegu od 1534 r. Następnie w 1624 r. pojawia się pierwsza moneta miedziana. Korona szwedzka zaistniała jako nominał w 1873 r., co związane było z funkcjonującą wówczas Unią Monetarną pomiędzy Danią i Szwecją, a później również Norwegią. Każdy z tych krajów dysponował swoją koroną, ale porozumienie dawało możliwość wymiany waluty w proporcjach 1:1. Niestety wybuch I wojny światowej zweryfikował pogląd na temat wspólnej waluty i zmusił kraje do odejścia od parytetu złota na pewien czas. Po raz kolejny przelicznik w postaci złota pojawił się w 1926 r., ale znowu system ten udało się utrzymać tylko kilka lat. Następnie Szwedzki Bank Centralny postanowił powiązać rodzimą walutę z funtem szterlingiem, a później - jak większość krajów - z dolarem amerykańskim. Udało się to utrzymać do 1951 r. Szwecja działała również w ramach systemu Breton Woods, który choć na początku funkcjonował dobrze, to później znowu z powodu powiązań ze złotem, zaczął przeżywać kryzys. To przyniosło Szwedom kolejne problemy na rynkach finansowych. Na przestrzeni lat Szwecja zmuszona została przez to do pięciokrotnej dewaluacji korony. Ostatnia z nich miała miejsce w 1982 r., a ostatnie ingerencje w kurs waluty szwedzkiej Bank Centralny przeprowadził w 1992 r. Nawet po przystąpieniu Szwecji do Unii Europejskiej nie było planów przemawiających za zmianami walutowymi. Kraj ten przeprowadził referendum, w którym ponad połowa głosujących opowiedziała się przeciwko przyjęciu euro.

Co oznacza skrót "SEK"?

SEK jest oznaczeniem korony szwedzkiej według ISO 4217. Jest to oznakowanie międzynarodowe, które używa się dla określenia tej waluty w kantorach czy bankach. Korona szwedzka - banknoty i co się na nich znajduje? Korona szwedzka ma banknoty bardzo starannie zdobione. Na rewersie są fragmenty różnych szwedzkich krajobrazów, a narysowana tam mapa pokazuje, gdzie znajdują się one w kraju. Na awersie zaś są różne podobizny i tak: 20 koron ? Astrid Lindgren 50 koron ? Evert Taube 100 koron ? Greta Garbo 200 koron ? Ingmar Bergman 500 koron ? Birgit Nilsson 1000 koron ? Dag Hammarskjöld. Co istotne - Szwecja dość szybko przechodzi też na transakcje bezgotówkowe. Są nawet miejsca, gdzie można zapłacić wyłącznie kartą. Szwedzka korona a symbol - jak wygląda? Międzynarodowym oznaczeniem waluty Szwecji jest trzyliterowy znak SEK, a symbolem "kr". Tak więc szwedzka korona i symbol są podobne do tych, które ma np. Norwegia.

Korona szwedzka - kupno

Oficjalnym środkiem płatniczym w Szwecji jest korona szwedzka. Kupno jej jest możliwe w kantorach i bankach, ale warto pamiętać, że jest to kraj, który bardzo popiera transakcje bezgotówkowe. Jeśli więc nie ma potrzeby wymieniać na gotówkę, to swobodnie można na miejscu płacić kartą.

Korona szwedzka: kurs. Od czego zależy?

Jak już wspomniano, jest to waluta surowcowa i od surowców zależy. Tym samym gospodarka szwedzka również jest zbudowana na handlu nimi. Szwecja jest jednym z największych eksporterów żelaza, ale również wydobywa się tu ołów, miedź, cynk i wolfram oraz uran. Szwecja jest też ogromnym eksporterem celulozy. Tak więc korona szwedzka i kurs zależne są od siły gospodarki tego kraju opartej na eksporcie i surowcach.