Kurs SGD - dolar singapurski

3,1709 -0,0185 -0,58% 21.09.2023
Średni kurs: 3,1092
Zmiana: +0,1420 +4,69%
Min: 3,0204 22.08.2023
Max: 3,2099 12.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 21.08.2023 - 21.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Dolar singapurski - historia, nominały, kurs

Historia waluty dolar singapurski

Od połowy XIX w. do rozpoczęcia II wojny światowej Singapur miał oficjalną walutę w postaci dolara amerykańskiego. Dolar singapurski zaistniał w 1965 r. W Malezji i Brunei posługiwano się wtedy wspólną walutą. Trwało to przez około 2 lata, ale zrezygnowano z tego w 1967 r. Wtedy też zaczęto emisję monet i banknotów dolara singapurskiego. Przyczyną zmiany były ciągłe konflikty i nieporozumienia. Wtedy każde z państw stworzyło swoją własną walutę, która powiązana była z funtem brytyjskim. W sumie istniały trzy kraje, które miały umowę, że ich waluty są akceptowane wzajemnie na ich terytoriach, a mowa tu o Malezji, Brunei i Singapurze. Niestety upadek systemu Bretton Woods spowodował, że to pierwsze z wymienionych państw wycofało się z umowy. Porozumienie jest jednak aktualne dla Singapuru i Brunei. W 1985 r. nowy system wymiany walut doprowadził do większej konkurencyjności eksportu i dzięki temu też udało się kontrolować inflację.

Czym jest skrót SGD?

Skrót SGD jest międzynarodowym oznaczeniem waluty określonego kraju. Dwie pierwsze litery pochodzą od nazwy kraju, a trzecia - od nazwy waluty. Jest to zgodne z ISO 4217.

Dolar singapurski - banknoty i monety

Dolar singapurski ma banknoty wykonane są z papieru i występują one w nominałach 2, 5, 10, 50 100 i 1000. Bardzo rzadko spotkać można jeszcze 10.000 dolarów. Jednakże trzy pierwsze z wymienionych wartości można też zobaczyć wykonane na tworzywie polimerowym. W Singapurze obowiązuje system dziesiętny, czyli jeden dolar to sto centów. Każdy z banknotów posiada na awersie wizerunek pierwszego prezydenta kraju, który był też politykiem i dziennikarzem - Encika Yousofa bin Ishaka. Z kolei na rewersie są różne rysunki związane ze sztuką, ekonomią, muzyką, architekturą czy sportem. Banknoty różnią się też kolorami, np. występują w barwach zieleni, fioletu, żółci, niebieskiego czy pomarańczowego. Natomiast jeśli chodzi o monety, to spotkać można nominały 1, 5 10, 20 i 50 centów oraz 1 dolara.

Czy dolar singapurski ma symbol?

Jak w zasadzie każda waluta, tak i dolar singapurski ma symbol. Nie odbiega on też wyglądem od innych walut, które w nazwie mają słowo "dolar". Jest to więc albo sama wielka litera "S", albo właśnie ona, ale przekreślona pionową linią, czyli "$". Czasem też używa się obu tych symboli jednocześnie, czyli "S$".

Dolar singapurski i kupno - gdzie jest możliwe?

Niestety nie będzie to łatwe w Polsce. Podobnie zresztą nie będzie prosto wymienić złotówki na miejscu w Singapurze, który nie jest też szczególnie często przez Polaków odwiedzanym miejscem. Jest tak zapewne z uwagi na ceny tam panujące, jak i na dzielącą oba kraje odległość. Jeśli więc istnieje potrzeba lub chęć podróży do tego państwa, dobrze jest zaopatrzyć się w dolary amerykańskie lub euro i dokonać ich wymiany na dolary singapurskie już po przyjeździe. Rząd Singapuru prowadzi dość sztywną politykę monetarną, więc w zasadzie w kantorach ceny będą podobne. Natomiast wymiana w hotelach już niekoniecznie okaże się opłacalna. W dzisiejszych czasach możliwe są też płatności bezgotówkowe kartą. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy bank nie naliczy dodatkowych opłat za przewalutowanie. Tak więc dolar singapurski i jego kupno na terenie Polski może być trudne, ale na miejscu są opcje zdobycia gotówki.

Dolar singapurski i kurs - od czego zależy?

Z uwagi na ugruntowaną, ekonomiczną pozycję Singapuru, dolar singapurski kurs swój ma dość stabilny, a sam w sobie stanowi obiekt zainteresowania wielu przedsiębiorców i ekonomistów. Państwo to bowiem ma niesamowicie wysoki poziom rozwoju gospodarczego. Jest też w znacznym stopniu konkurencyjne, co daje perspektywy dalszego rozwoju.