Kurs THB - bat (Tajlandia)

0,1140 +0,0001 +0,09% 04.12.2023
Średni kurs: 0,1147
Zmiana: -0,0032 -2,73%
Min: 0,1130 24.11.2023
Max: 0,1174 08.11.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 03.11.2023 - 04.12.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Baht tajlandzki - waluta o długiej historii

Baht tajlandzki i jego historia

Historia waluty baht tajlandzki sięga bardzo dawnych czasów, bo aż pierwszego stulecia tej ery. Oryginalna waluta w Tajlandii nosiła nazwę tical. Baht tajlandzki jako waluta pojawił się już w średniowieczu. Ówczesne monety miały kształt grudek i ważyły 15 gramów, co oznaczało wartość 1 bahta. Taki system monetarny istniał aż do XIX w. Panujący wtedy król postanowił zrezygnować z takiego kształtu monet, choć sam system zachował. Baht został oficjalną walutą w 1897 r., kiedy też wprowadzono system dziesiętny. 1 baht dzielił się na 100 satangów. W 1902 r. zamieniono powiązanie bahta ze srebrem na związek z funtem szterlingiem, co przetrwało do II wojny światowej. W tym okresie pojawiły się też pierwsze banknoty. Wtedy zdecydowano się powiązać bahta tajlandzkiego z jenem japońskim, co związane było ze wspieraniem Japonii podczas wojny na Pacyfiku. W latach 50. XX wieku zrezygnowano z tego i powiązano bahta z dolarem amerykańskim. Nie uchroniło to jednak Tajlandii przed kryzysem naftowym w latach siedemdziesiątych. Wręcz przeciwnie - pojawiła się inflacja i wieloletnia walka z nią. Spory polityczne, które skutkowały protestami i zamachem stanu w 2013 r. sprawiły, że losy Tajlandii pod kątem poprawy sytuacji finansowej, były niepewne. Tymczasem pod koniec XX w. powróciła dobra koniunktura gospodarcza.

THB - co oznacza ten skrót?

Międzynarodowy system ISO 4217 sprawia, że nazwy walut na świecie, czy raczej ich oznaczenia, są co do zasady wszędzie konstruowane tak samo. Dwie pierwsze litery oznaczają nazwę państwa, a trzecia - waluty. Tak więc skrót THB to baht tajlandzki.

Baht tajlandzki - banknoty i monety

Baht tajlandzki ma banknoty zdobione historycznymi motywami. Występują w kolorach zieleni, fioletu, czerwieni, różu i brązu. Na awersach znajduje się podobizna króla Tajlandii - Ramy IX. Ten sam władca pojawia się też na monetach. Na rewersie zaś przedstawione są scenki, motywy, symbole i obiekty architektoniczne z życia tajlandzkich monarchów oraz inne motywy związane z historią tego kraju. Banknoty występują w nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 bahtów. Natomiast monety mają nominały 1, 2, 5 i 10 bahtów oraz 25 i 50 satangów.

Baht tajlandzki i symbol tej waluty

Waluty na całym świecie mają oznaczenia zgodne z ISO 4217. Oprócz niego większość posiada również własne znaki. Baht tajlandzki ma symbol wielkiej litery "B" przekreślonej pionową linią, czyli ?.

Baht tajlandzki i kupno - gdzie jest możliwe?

Tajlandia niewątpliwie od lat fascynuje jako miejsce do wypoczynku czy zwiedzania. Znajduje się w znacznej odległości od Polski i różni się całkowicie pod każdym względem - zarówno architektonicznym, kulturowym, jak i krajobrazowym. Egzotyka tego kraju pociąga więc wiele osób. Jednakże należy mieć na uwadze, że wymiana PLN tam, na miejscu na lokalną walutę, będzie bardzo trudna. Najłatwiej jest więc mieć ze sobą dolary amerykańskie i je wymienić. Baht tajlandzki i kupno w Polsce też są możliwe, choć nie w każdym kantorze. Jeśli wymiana waluty dokonywana będzie na miejscu w Tajlandii, to warto zwrócić uwagę na stan waluty, ponieważ w tym kraju bardzo zwraca się uwagę na zniszczone banknoty, które nie są dobrze widziane.

Baht tajlandzki a kurs tej waluty

Baht tajlandzki kurs miewa zmienny. Tajlandia jest krajem, który gospodarkę w znacznej mierze opiera na turystyce. Sytuacja polityczna nie jest jednak łatwa, co sprawia, że ekonomiści czasem prognozują spadki kursu tej waluty.